Din bezna minţii

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Din bezna minţii - Pagina 6 Empty Din bezna minţii

Mesaj Scris de Kenose la data de Sam Feb 01, 2014 7:05 pm

Rezumarea primului mesaj :

Se întîmplă uneori ca semenii noștri să aibă parte de o epifanie, și să formuleze o realizare atît de profundă, încît nu putem decît să ne înclinăm respectuos în fața viziunii lor. Rodul gîndirii lor trebuie onorat și păstrat pentru generațiile viitoare. Să lăsăm consemnările anonime, ca un bun fără de preț de care să se bucure întreaga omenire.

Joule-ul a fost definit inițial ca unitate de măsură pentru lucrul mecanic și pentru energia mecanică, fiind însă utilizat în prezent pentru măsurarea tuturor formelor de transfer energetic și tuturor formelor de energie. Este exprimat astfel:

Din bezna minţii - Pagina 6 65761e9c7ec650ec33b3f3af5f7124fd

Pai daca ai 0 jouli inseamna ca nu mai ai masa deci energie interna , particula nu se mai deplaseaza , iat timpul este suspendat .
Deci repaos absolut ...
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Din bezna minţii - Pagina 6 Empty Re: Din bezna minţii

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Apr 02, 2016 10:04 am

Un dialog imaginar, cu sine însuşi, despre o fizică la fel de imaginară:

• F: Care sunt câteva dintre propozițiile de bază ale Fizicii elicoidale? Știu că nu ai finalizat încă Fizica elicoidală, încât să mi le poți înșira pe toate, dar vreau să cunosc măcar câteva dintre ele. Ce consideri tu ca fiind adevăr absolut în această Fizică?

• A: Fizica elicoidală are la baza ei axiome, pentru că este un (sub)domeniu al Matematicii. Una dintre axiome este faptul că:
    „toate corpurile din Univers se mișcă pe curbe cu torsiune și curbură bine definite”.
    Conform acestei axiome, corpurile nu se mișcă aiurea, oricum, ci numai pe curbe naturale, adică pe curbe care au curbura și torsiunea măsurabile, deci cu valori clare, unice, indubitabile. Ce părere ai despre această axiomă?

• F: Mi se pare de bun simț. Nu cred că a fost, este sau va fi vreodată contrazisă de vreun experiment. Așadar, pentru început, putem continua. Ce consecințe interesante crezi tu că are această axiomă?

Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Dum Apr 10, 2016 11:17 am

Eheii, cine ştie cunoaşte!
In esenta caldura si lucrul mecanic sunt manifestari pe directii liniare ale transmiterii temperaturii intre doua puncte iar lucrul mecanic al deplasarii unei mase intre doua puncte.
Şi nu e singurul:
Și, așa cum bine ai observat, căldura este manifestarea schimbului energetic prin UNDE, iar lucrul mecanic este manifestarea schimbului de energie prin PARTICULE.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Apr 11, 2016 9:48 pm

Orice om are un orizont de vedere; când acesta se îngustează prea mult, devine un punct. Atunci omul exclamă: "acesta este punctul meu de vedere"! Drept urmare...
Din punctul meu de vedere, inteleg miscarea unui corp in camp gravitational ca miscare intr-un camp de curgere orientat spre centrul pamantului.
Acceleratia gravitationala fiind data de interactiunile unui flux invizibil care preseaza in corp spre centrul pamantului.
Fluxul pierde din energie cand interactioneaza cu corpul, ceea ce presupune reevaluarea cu atentie a masuratorilor celebre ale eterului in jurul pamantului.
Admit ca intre corp si pamant nu este neantul, nici un camp de forte fantomatice.
Ci exista un fluid activ, nedetectat, responsabil de efecte reale, care dau efectul gravitational.
Adica ipoteza lui Newton a gravitatiei ca efect de presiune dinamica asupra unui corp liber, exercitata de o entitate in curgere.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Apr 12, 2016 6:14 pm

Tot cu lucrul mecanic, că e grea definiţia lui! Mai nou, lucrul mecanic nu este neapărat produs de o forţă, ci se poate şi de o locomotivă:
o locomotivă care trage un tren cu viteză constantă face lucru mecanic chiar dacă viteza este constantă.
Deci să adaptăm definiţia: "Lucrul mecanic este o mărime fizică definită ca produsul dintre locomotiva care acţionează asupra unui tren în direcţia deplasării punctului ei de aplicaţie şi mărimea drumului parcurs."
lol!
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de ariel55 la data de Sam Apr 16, 2016 12:55 am

A:Ok. Deci, accepți această axiomă firească, așa cum e și firesc. Atunci să vedem ce consecințe are această axiomă asupra mișcării inerțiale. Hai să vedem dacă ești de acord cu următorul raționament:

În absolut oricare dintre circumstanțe și indiferent cum s-ar mișca el (deci chiar și inerțial) un corp nu poate descrie decât următoarele patru tipuri de traiectorii:

1. Traiectorie cu torsiunea constantă și curbura constantă;     Shocked

2. Traiectorie cu torsiunea constantă și curbura variabilă;       Shocked Shocked

3. Traiectorie cu torsiunea variabilă și curbura constantă;       Shocked Shocked Shocked

4. Traiectorie cu torsiunea variabilă și curbura variabilă.         Shocked Shocked Shocked Shocked

Ești de acord până aici?
Pai na, cum sa nu fie de acord bietul F??? Te pui cu titanul Fizicii Elicoidale?...

Din bezna minţii - Pagina 6 55nx4k

ariel55
Advanced User
Advanced User

Puncte : 119
Data de inscriere : 02/10/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Apr 16, 2016 4:53 pm

Cel citat mai sus vorbeşte cu amicul său imaginar. El se întreabă şi tot el răspunde. Va deveni interesant când vor ajunge să se certe. Laughing

Iată altul care a auzit de Newton, nu însă şi de legea atracţiei universale:
Daca luam exemplul sistemului solar, miscarea aparent libera  a planetelor si satelitilor poate duce la concluzia ca totul se misca gratuit , fara consum energetic.

In intelegerea mea, corpurile nu se misca liber, independent, ci sunt antrenate de fluide vortexiale cosmice care le poarta.
Un sistem solar ca al nostru, stabil trebuie sa aiba un principiu ordonator exterior corpurilor. Si acest principiu ordonator il gasesc intr-un ipotetic -deocamdata- flux de vortexuri cosmice care dau energia si pozitia corpurilor, geometria sistemului solar ca amprenta a vortexialitatii.
Aceste vortexuri cedeaza energie prin mecanisme in opinia mea inca neelucidate, asa cum sugera si Newton.
Vortexurile astea neelucidate, cum mişcă ele totul, totul...

Acelaşi individ explică şi principiul inerţiei; nu-i cu vortexuri, da-i cu fluxuri:
Un corp pasiv isi pastreaza starea de viteza uniforma, atata timp cat fluxul ipotetic activ care il pune in miscare are viteza constanta.
Trebuie introdus observatorul.
In teoria eterului, observatorul este pe eterul stationar.
Intre eterul static si dinamic exista miscare relativa.
O diferenta relativa intre flux si corp duce la acceleratii.
Viziunea mea este ca starea de miscare a unui corp se datoreaza unui flux/ fluxuri active care induc miscarea.
Adica , corpurile sunt mereu antrenate de o entitate.
Aha, acum devine relevant: care va să zică, entitatea aia din viziune pune corpurile în mişcare! Fenomenal!!
Şi nu uitaţi de observator, care trebuie introdus şi el la momentul oportun, exact pe eterul staţionar!
lol!
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Dum Apr 17, 2016 8:34 am

Din ciclul "eteriştii contraatacă":
Miscarea e doar un concept teoretic si nu are de-a face cu realitatea fenomenelor.
Iar maimutariile cu relativitatea trebuie sa inceteze, pentru ca nu-si au sensul. Mai mult incurca decat sa explice. Vad peste tot aceleasi explicatii "de porc", desi toate socotelile duc la aceeasi concluzie : Teoria nu e corecta. Einstein a preluat-o de la Poincare, care avea indoieli temeinice asupra ei.
Iată cum teoria relativităţii, tot confirmată de vreo sută de ani încoace, nu poate fi corectă în mintea unora care n-au avut curiozitatea să citească măcar o iotă din ea.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de ariel55 la data de Lun Apr 18, 2016 9:39 am

Despre rolul unui moderator de forum:

Orice om care isi asuma raspunderea de lider, isi asuma obligatii in plus, nu drepturi.
Pe acest forum este tocmai invers. Le-am acordat drepturi în plus pentru că au meritat. Asta nu înseamnă că cineva trebuie să-ți bată joc de drepturile lor și să le transforme în obligații.

( lol! lol! lol! lol! lol! lol!)

Am senzatia, prin consecinta, ca, ajungi mecanic de locomotiva la CFR , numai daca meriti! De-asta sunt asa putini mecanici de locomotiva la CFR si prea multi impiegati de miscare sau in fine, impiedicati de miscare...

ariel55
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Apr 19, 2016 7:50 am

Asta-i pe principiul "mama-npunge şi eu trag", lucrul mecanic s-a anulat!  Razz  Suspect
Consideram o forta F, care actioneaza rectiliniu asupra unui corp
m in timpul t, pe directia deplasarii sale inertiale. Începutul este
din viteza v1, parcurge deplasarea d si atinge viteza v2.
Dupa timpul t, forta isi schimba sensul, mentinand aceeasi directie,
si dupa alta perioada t, corpul are iar viteza v1. Adica o accelerare
si o franare echivalente.
Socotind ca au fost doua forte opuse consecutive, poti spune ca
acel corp s-a deplasat 2d, lucrul mecanic s-a anulat, desi el este
o marime scalara(!), si s-a consumat energie. Adica energia
produsa de propulsie.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Apr 19, 2016 9:26 pm

Întunecime completă. Oficial, fotonii nu au fost încă identificaţi!
Oficial, campul magnetic si campul electric nu au particule identificate.
lol!

P.S. Sfat pentru autorul citat mai sus:
Ieşi afară şi deschide ochii. Vezi ceva?
Lumină îi zice!!!
Aia e partea vizibilă a radiaţiei electromagnetice, a cărei cuantă de energie se mai cheamă şi foton!

Ultima editare efectuata de catre Rami in Mar Apr 19, 2016 11:17 pm, editata de 1 ori
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Orakle la data de Mar Apr 19, 2016 9:35 pm

Rami a scris:Din ciclul "eteriştii contraatacă":
Miscarea e doar un concept teoretic si nu are de-a face cu realitatea fenomenelor.
Iar maimutariile cu relativitatea trebuie sa inceteze, pentru ca nu-si au sensul. Mai mult incurca decat sa explice. Vad peste tot aceleasi explicatii "de porc", desi toate socotelile duc la aceeasi concluzie : Teoria nu e corecta. Einstein a preluat-o de la Poincare, care avea indoieli temeinice asupra ei.
Iată cum teoria relativităţii, tot confirmată de vreo sută de ani încoace, nu poate fi corectă în mintea unora care n-au avut curiozitatea să citească măcar o iotă din ea.
Ar trebui specificata si sursa magariilor !
Pe Cavasi si moderatorii lui ii recunosti de la o posta dar pe asta nu stiu unde sa-l pun. Smile De unde l-ai pescuit ?

Orakle
Advanced User
Advanced User

Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Apr 19, 2016 10:56 pm

Mai bine fără sursă. Sunt aici nişte perle ce vor rămâne în conştiinţa universală! farao
Majoritatea tot din acelaşi izvor nesecat de minunăţii.
lol!
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mier Apr 20, 2016 1:06 pm

Şi tot de la autorul antirelativist la care se referea Orakle:
Nu cred ca exista cercetator fara sa fi fost initial inginer (inclusiv astia de prin finante). Problemele pe care le cercetezi, provin de obicei din problemele curente de care te lovesti ca inginer : cum sa faci mai bine, mai repede, mai eficient, etc. E adevarat, ca asemeni lui Einstein, te poti insela daca nu ai cunostinte solide in domeniul filosofiei. Ar trebui sa fie materie de studiu obligatorie in orice liceu si univesrsitate.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Apr 25, 2016 1:34 pm

Şi monologul în faţa oglinzii continuă:
A: Deci? Ai avut suficient timp de gândire? Putem merge mai departe? Ești de acord că mișcarea inerțială se desfășoară pe o traiectorie având curbura și torsiunea constante?
F: Da, sunt de acord. Mișcarea inerțială nu poate avea loc pe o traiectorie având curbura sau torsiunea variabile. Doar celelalte mișcări pot fi variabile, ori mișcarea inerțială trebuie să difere prin ceva fundamental de mișcarea neinerțială. Așa că singura posibilitate rămasă este ca mișcarea inerțială să aibă loc pe traiectorii având curbura și torsiunea constante, iar mișcarea neinerțială să aibă loc pe traiectorii având curbura sau torsiunea variabile.

Aşteptăm continuarea dezbaterii. Să ţinem pumnii! Smile
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mar Apr 26, 2016 9:48 pm

Se conservă impulsul, sau se impuls conserva? Aceasta e întrebarea!  Laughing
Eu am afirmat ca efectul unei forte ce actioneaza in spatiul liber
in lungul traiectoriei inertiale a unui corp si produce cresterea vitezei, se
se regaseste in cresterea impulsului
acestuia. Asta nu inseamna ca
impulsul se conserva in cresterea vitezei
?
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de ariel55 la data de Mier Apr 27, 2016 10:11 am

Iata hal de administrator de forum:

Ce interesant! Felul în care mă adresez eu lui xxx l-ai și sancționat, dar felul în care se adresează xxx nu l-ai taxat nicăieri. Urât, foarte urât! Ți-am mai spus de ce îi vorbesc așa nesimțitului. Că n-ai băgat la cap, aia-i altă poveste.
Acesta este exemplul pe care este normal, nu,  sa il urmeze orice forumist. Cel dat de administrator. 

Jenant!

Arrow

ariel55
Advanced User
Advanced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Joi Apr 28, 2016 7:51 am

Di nou de-a alba-negra cu impulsul:
Impulsul se conserva si atunci
când un corp care evolueaza liber, la un moment dat este
impins de "ceva". In acest fel viteza lui creste.

Daca acel "ceva" cedeaza impulsul sau corpului,
inseamana ca impulsul nu s-a pierdut, deci s-a conservat !
Impulsul initial al corpului a crescut cu aportul lui "ceva"
ca doar nu era sa ramana acelasi.

a se conserva = a-şi modifica valoarea  Wink
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Vin Apr 29, 2016 2:16 pm

Continuarea monologului prezentat anterior nu s-a lăsat aşteptată. Concluzia e genială!
A: Ok. Dar o traiectorie ce are curbura și torsiunea constante este o ELICE circulară. Așadar, mișcarea inerțială are loc pe o elice circulară. Înțelegi acum de ce noua Fizică va fi o Fizică elicoidală?
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mier Mai 11, 2016 7:48 am

O întrebare ce ar putea da peste cap lumea fizicii: acţiunea şi reacţiunea sunt simultane, sau nu?
" forta centrifuga este lenta...vine mai tarziu, intre timp corpul deviaza curbiliniu..."
Ce stie forta centrifuga ce gandeste prima forta gravitationala?...
Actiunea si reactiunea sunt perfect simultane, sau decalate in timp?
lol!
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Mier Mai 18, 2016 9:08 pm

Ei, nu-i aşa că v-aţi dori şi voi un vortex din ăsta?   Smile
Bobina lui Rodin are la bază matematica vortexului. În esență întreaga sa idee se învârte în jurul unui cerc cu nouă puncte echidistante unul față de celălalt. Pentru a crea vortexul matematic, Rodin numără punctele dintr-un cerc și apoi trasează linii care leagă cele mai înalte puncte „n” cu dublul lor modulo 9 conform formulei: [(2n – 1) mod 9] + 1). Acest simbol al lui Rodin format din 9 cifre arabe înscrise pe un cerc a fost denumit „simbolul iluminării” sau „amprenta matematică a lui Dumnezeu” și poate fi folosit pentru toate funcțiile matematice, inclusiv divizare, multiplicare sau reciprocitate.

Marko Rodin susține că matematica este limbajul lui Dumnezeu și consideră că bobina sa are capacitatea de a schimba complet lumea în care trăim deoarece ne poate oferi energie inepuizabilă în mod gratuit, poate eradica toate bolile existente, poate produce alimente în mod nelimitat, ne oferă posibilitatea de a călătorii oriunde în Univers și de a construi un supercomputer, dar în același timp va transforma toate tehnologiile existente în unele învechite și inutile.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de HarapAlb la data de Mier Iun 08, 2016 1:12 am

Cuantitativ, forta electrostatica este de 10^37, adica 10 la puterea 37 ori mai puternica sau intensa, decat forta gravitationala.

Cum in ultimul timp am vazut zeci de demonstratii ale teoriei universului electric, care explica observatii neexplicate de teoria gravitationala (...).

Un exemplu interesant este cel al atmosferei. Azotul are densitatea 1,28g/m^3, oxigenul 1,45g/m^3, iar argonul are 1,78g/m^3. Conform teoriei gravitatiei, ar trebui sa stam departe de mare ca acolo ar fi vreo 4 metri de atmosfera de argon, in care am muri instant. Sj chiar daca luam in consideratie circulatia atmosferica, tot ar fi nociv. Si nu e cazul.

HarapAlb
User
User

Puncte : 13
Data de inscriere : 28/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Iun 18, 2016 10:02 am

Iar şi iar eterul ăsta:
1-Eterul numit mai jos mediu eteric, consista din corpusculi de semne diferite.
Corpusculi de semne diferite , sunt atrasi unul de altul, formand un spatiu omogen, in care in stadiu neperturbat, fiecare corpuscul se leaga alternativ de alt corpuscul de semn opus.
Corpusculii de sens opus sunt atrasi unii de altii cu forte mari.

2-Particulele ...compunand mediul eteric se misca relativ unele fata de altele, fara frictiune...miscarea liniara, circulara sau de alta natura...poate exista timp infinit. Acest mediu nu are densitate in sensul obisnuit.
Are proprietati electromagnetice definite.

3-Orice substanta fizica ( materie, molecule, atomi), avand masa ( densitate), este permeabila pentru mediul eteric.
Orice substanta fizica se poate misca fara frictiune in mediul eteric.

4-Fortele inertiale iau nastere cand o substanta fizica interactioneaza cu mediul eteric numai la accelerarea sau decelerarea miscarii. O miscare uniforma locala a corpului deformeaza mediul eteric, schimband distanta dintre sarcinile opuse, care se reface la loc , dupa trecerea corpului, datorita fortelor mari dintre sarcini.

5-O accelerare locala a corpului creaza perturbatii inertiale in mediul eteric.
Cu cat mai mare accelerarea corpului, cu atat mai mari perturbatiile. Cu cat mai mare masa corpului si acceleratia, cu atat mai mari perturbatiile induse.

6-Mediul eteric ...este legat , la scara astronomica prin mase mari ( de exemplu galaxii) , prezenta si miscarea lor creaza cei mai mari curenti in mediul eteric.

7- Propagarea undelor in mediul eteric reprezinta diferite tipuri de curenti, in care dispunerea particulelor mediului eteric este in directie perpendiculara cu directia de propagare...
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Sam Iun 18, 2016 2:26 pm

Un nou subiect tinde să devină la modă, surescitând neuronul: undele gravitaţionale!
Unda gravitationala nu este efectul unei eliberari de energie, ci efectul disparitiei materiei (nu masei) ce creeaza o tensiune suplimentara in "vidul cosmic". Materia ocupa mai mult loc in spatiu decat masa difuza. Astfel, s-a produs o implozie (la fel ca la gaze), drept pentru care masa difuza s-a detensionat, si a inregistrat o "unda" de fapt un front de detensionare. Daca socotesti universul ca fiind o camera plina cu gaz si in mijloc un balon gol, fara gaz, cand spargi balonul, constati acelasi lucru cu cel observat de astronomi. E la fel ca la o explozie, dar in sens invers.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Dum Iul 03, 2016 12:30 pm

De la cineva, supărat rău pe "lucrul mecanic" şi care nici nu lansează sateliţi:
Voi incerca sa explic, daca pot mai clar, de unde
supararea aceasta a mea pe notiunea de lucru mecanic
si afirmatia ca slujeste la manipularea fizicii actuale.[...]
In spatiul liber, mecanica ar trebui sa fie simpla si logica. Se
confrunta numai cateva notiuni:
- Masa corpurilor, dar poti considera si corpuri punctuale.
- Inertia rectilinie.
- Forta, cu rudele ei: energia, impulsul, lucrul mecanic.
- Deplasarea, viteza, deci si timpul.
Dar aceasta mecanica nu este tratata asa cum va spun. Au
dezvoltat atatea calcule si formule intr-un anumit capitol, ca
poti ascunde tot adevarul din lume in spatele lor. Poate servesc
la lansarea vehiculelor spatiale.
Iata abordarea care o propun, pentru cei ce nu doresc sa reia
matematica superioara de la inceput si nu lanseaza sateliti:
In spatiul liber, unde nu exista "campuri", gravitatia este o forta
de atractie-impingere(nu stim inca sigur) care apare numai intre
doua mase aflate intr-o anumita proximitate. Aceasta este prima
dintre fortele ce pot aparea acolo, a doua fiind propulsia.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Rami la data de Lun Iul 18, 2016 5:43 pm

Iată că mai există indivizi care încă n-au aflat de gravitaţie:
Ma gandesc ca in exemplul sistemului nostru solar, ca sa mearga ca un ceasornic miscarile solar/ planetare, trebuie sa existe un " ceva" care le ordoneaza pe toate.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul