Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

4 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de 81MCN Vin Mar 07, 2014 12:16 pm

Rezumarea primului mesaj :

Deschid acest subiect pentru că nu înțeleg exact această teorie.
Este adevărat că nu sunt nici suficient de pregătit, dar mă aflu în fața unei lucrări care pare cel puțin interesantă pentru mine, și o să ridic în acest subiect întrebările pe care le am.

Voi începe cu prima.
De fapt nu este o întrebare, ci mai degrabă o constatare.

Dacă am înțeles bine, teoria relativității a apărut ca urmare a studierii fenomenelor elctromagnetice.
În urma unor experimente, s-a observat că legile de mișcare ale mecanicii Newtoniene nu mai sunt valabile.
Spre exemplu, dacă o particulă cu energia x are viteza y, dublând energia acesteia, nu se dublează viteza acesteia, fapt care ar trebui să se întâmple prin mecanica Newtoniană. 

Am interpretat corect situația ?

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos


Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 09, 2014 9:43 am

Kenose a scris:membrul drept este distanta parcursa de lumina in timpul t2, cat ii ia sa ajunga de la M la M2 si inapoi, din sistemul de referinta al Pamantului

Membrul stâng vrei să spui.

Nu te grăbi cu prezentarea.
Mă interesează mai bine, nu neapărat mai repede.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 09, 2014 9:47 am

81MCN a scris:

De fapt în ecuația asta este analizată, calculată și exprimată lungimea, lungime exprimată în membrul drept și al doilea termen din stânga sub forma produsului viteză*timp.

Dar o să aștept prezentarea ta și discutăm atunci.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de Kenose Dum Mar 09, 2014 10:01 am

Nu, am zis bine. membrul drept, ct2 este distanta parcusa in timpul t2, in sistemul de referinta al Pamantului. In membrul stang, expresia de sub radical e de fapt teorema lui Pitagora aplicata pe drumul parcurs de lumina in sistemul eterului.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 09, 2014 10:10 am

Gata, am înțeles acum.
Să vorbim totuși pe baza prezentării.
Până atunci eu mai pregătesc ceva întrebări strict referitoare la acest experiment.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de 81MCN Lun Mar 10, 2014 11:13 pm

Kenose, mai încerc și eu să salvez etherul o dată.
Tot meditând mai profund asupra problemei, parcă începe să-mi fie greu să-mi imaginez situația fără să raportăm mișcarea la un sistem de referință absolut.
Mă gândesc totuși că am putea interpreta situația în alt mod, făcând posibilă existența unui ether, a unui sistem de referință absolut.
Înainte să mă apuc de interpretat transformările Galilei cum o să-ți explic mai jos, vreau să te întreb mai întâi dacă este corect ca să nu pierd timpul degeaba.

Mă gândesc să interpretez ecuațiile la modul :






Dar cum asta ?

Să presupunem că sistemul  este în mișcare relativă cu viteza pe axa x față de sistemul S. Sistemul  face parte dintr-un sistem fizic  ce se află în mișcare relativă cu viteza pe axa y față de sistemul S. Sistemul fizic  face parte dintr-un alt sistem fizic  ce se află în mișcare relativă cu viteza pe axa z față de sistemul S.
Timpul din orice sistem este același.

În această situație am putea aduce transformările lui Galilei la forma (?) :






Ar fi un fel de a spune că sistemul se află în mișcare relativă față de S pe toate cele trei axe.
Și mă gândeam să stabilim valorile vitezelor pe fiecare axa care să facă posibilă existența unui ether fără ca să modifice valoarea vitezei luminii prin experiment.

Este corect să interpretez așa ?

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de Rami Lun Mar 10, 2014 11:30 pm

Ce ai scris tu acolo reprezintă ecuaţiile de mişcare a unui punct material faţă de fiecare din cele 3 coordonate ortogonale spaţiale.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de 81MCN Lun Mar 10, 2014 11:57 pm

Cam da, Rami.
Cred c-am vrut să spun ceva de genul următor.
Să presupunem că instrumentul se deplasează față de sursă cu viteza v pe axa x, într-un sens.
Dacă ar exista un ether, atunci ar trebui observată o deviație a fasciculului de lumină.
Dar dacă atât sursa, cât și instrumentul se mișcă pe aceeași axă cu aceeași viteză dar în sens opus, față de ether, ar trebui să nu mai existe aceea deviație.

Greșesc ?

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de Rami Mar Mar 11, 2014 12:08 am

81MCN a scris:Dar dacă atât sursa, cât și instrumentul se mișcă pe aceeași axă cu aceeași viteză dar în sens opus, față de ether, ar trebui să nu mai existe aceea deviație.
Presupun că aici consideri existenţa unui eter staţionar în raport cu sursa şi cu instrumentul.
Te întreb: staţionar (în repaus) faţă de CE?
Nu există repaus absolut. Există doar repaus relativ între sisteme de referinţă.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de Kenose Mar Mar 11, 2014 8:27 am

Pentru simplitatea calculelor, sistemele de referinta S si S' sunt orientate in asa fel incat sa aiba axele x-x' paralele, iar viteza relativa este paralela cu axa comuna x-x' (de fapt, e clar ca daca le orientezi asa, toate trei axele vor fi paralele x-x',y-y',z-z').

In cazul general, in care S si S' nu sunt orientate la fel, transformarea Galilei este de forma , adica pe componente , unde i=1,2,3, fiecare numar corespunzand unei axe carteziene (1-x,2-y,3-z). v_i este proiectia vectorului viteza relativa pe respectiva directie, adica .

E ceva ce am scris aici de neinteles? Acum lucrez la postarea pentru experimentul Michelson-Morley. Sa incercam sa salvam eterul temeinic.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității - Pagina 3 Empty Re: Informații utile pentru înțelegerea teoriei relativității

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum