Compunerea relativă a vitezelor

3 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Mier Mar 18, 2015 6:07 pm

Rezumarea primului mesaj :

Să presupunem că , iar un observator dintr-un anumit sistem de referință stabilește, prin aceeași modalitate, vitezele de deplasare a trei corpuri A, B, C față de un punct de reper D, pe aceeași direcție de deplasare.
Corpul A se deplasează față de acel punct de reper D cu viteză , corpul B se deplasează față de acel punct de reper D cu viteză , iar corpul C se deplasează față de acel punct de reper cu viteză 2v. Din sistemul său de referință, matematic aceasta este posibil pentru că 

Dacă el stabilește diferența relativistă de viteză dintre corpul C și A, va obține din punct de vedere relativist exact aceeași viteză a corpului B față de punctul de reper D, adică .
Deci cu alte cuvinte, corpul C se deplasează față de corpul A cu aceeași viteză cu care corpul B se deplasează față de punctul de reper D.

Corect ?

Dar dacă am presupune acum că viteza corpului B este în raport cu corpul A ?
Asta înseamnă că în acest caz, viteza corpului B față de punctul A este aceeași cu viteza relativistă cu care se mișcă C față de A. Iar asta înseamnă că vitezele corpurilor B și C față de A este identică în această situație.

Corect ?

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos


Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Vin Mar 20, 2015 6:51 pm

81MCN a scris:Deci cunoscand distanta finala la care se afla corpul la sfarsitul perioadei de timp t si cea parcursa pe aceea perioada de timp t, inseamna ca el se afla la momentul la distanta .

Deci in momentul in care a fost emis impulsul de lumina, la aceea distanta se afla corpul fata de locul de unde a fost emis acel impuls de lumina.
Da, aşa este, dar ai grijă că acolo ai compunerea unei viteze cu viteza luminii, deci corect ar trebui să foloseşti expresia .

Nu de alta, dar să nu spui mai târziu că pentru a calcula în acelaşi mod poziţia mobilului în momentul recepţionării semnalului obţii . Smile

Pentru acel caz, ai la fel:
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Vin Mar 20, 2015 6:59 pm

Nu Rami, nu la genul acesta de compunere a vitezelor ma refer, bineinteles.
De altfel, aceea compunere a vitezelor vreau sa fie una masurata, nu teoretica (u-v), si se pare ca intr-adevar, prin masurare, se ajunge la o diferenta fata de u-v, unde u si v sunt de asemnea viteze masurate prin aceeasi modalitate.

Daca nu este gresit, rezultatul este destul de interesant, desi nu stiu in ce masura este echivalent cu cel relativist, obtinut prin formula de compunere a vitezelor, dar se observa o diferenta fata de simplul u-v.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Sam Mar 21, 2015 10:20 am

Se pare ca intr-adevar, facand masuratori propriu-zise ale vitezelor u, v cu care se deplaseaza doua corpuri fata de un acelasi sistem de referinta, viteza cu care se deplaseaza un corp fata de celalalt, masurata prin aceeasi modalitate si din acelasi sistem de referinta nu este pur si simplu u-v.
Sa presupunem ca masuram viteza a doua corpuri folosind principiul de radiolocatie, prezentat intr-un mesaj anterior de Rami aici.

Sa prezentam sugestiv o animatie pe baza careia sa discutam situatia si sa facem masuratorile, in care sunt prezentate cateva notatii pe care le folosim in ecuatiile analizei:
Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Hh0c4mc
Asa cum rezulta si din acel principiu de radiolocatie, in momentele si sunt emise impulsuri de lumina spre cele doua corpuri A si B, iar in functie de timpii prezentati in animatie, calculam distantele la care se afla acele corpuri in anumite momente de timp.
Indiferent la ce momente de timp raportam pozitia corpurilor, vitezele acestora trebuie sa fie aceleasi, pentru ca le consideram constante, si sa notam de asemenea aceste viteze cu viteza corpului A fata de reperul din stanga si viteza corpului B fata de acelasi reper din stanga.

Sa calculam acum viteza corpului A fata de acel reper, adica exact locul de unde au fost emise impulsurile de lumina.
Vom calcula distanta parcursa de corpul A in intervalul de timp .
In momentul in care pimul impuls de lumina loveste corpul A, acesta se va afla la o distanta fata de reper egala cu , asa cum reiese si din principiul radiolocatiei, care este de altfel jumatate din drumul dus-intor parcurs de lumina in intervalul de timp .

In aceasta perioada de timp corpul A s-a deplsat de la pozitia la care se afla in momentul fata de acel reper din stanga cu o distanta egala cu distanta parcursa de corpul A cu viteza pe perioada de timp necesara luminii sa atinga acel corp, iar distanta pe care s-a deplasat corpul A in aceea perioada de timp est egala cu .

Deci in momentul , cand a fost emis impulsul de lumina,

corpul A se afla la o distanta fata de acel reper egala cu
In mod asemanator, putem stabili in functiile de notatiile folosite in animatie, ca la momentul de timp , corpul A se afla fata de acel reper la o distanta egala cu .

Aceasta inseamna ca in intervalul de timp corpul A a parcurs distanta ,

iar viteza corpului A este ,

de unde putem separa si obtinem ca viteza corpului A fata de acel reper, in functie de viteza luminii si timpii cunoscuti este .

In mod asemanator, putem calcula si vitea corpului B si obtinem pentru aceasta valoarea de .

Facand simpla lor diferenta obtinem

.

Insa nu este chiar asa.
Sa "masuram" acum si viteza pe care o are corpul B fata de corpul A prin aceeasi modalitate.

Sa notam aceasta viteza cu si sa calculam pozitiile corpurilor in momentul in care ambele impulsuri de lumina lovesc corpul B.
Primul impuls de lumina emis la momentul atinge corpu B in momentul de timp , iar in acest moment de timp corpul B se afla la o distanta fata de reper egala cu .

Calculam acum pozitia corpului A in acest moment de timp.
Acelasi impuls de lumina trimis la momentul , loveste corpul A in momentul , iar in acest moment corpul A se afla la o distanta fata de acelasi reper egala cu .

Insa cat timp lumina se deplaseaza din momentul in care atinge corpul A pana in momentul in care atinge corpul B, corpul A se deplaseaza de asemenea cu viteza perioada de timp ,

iar in aceasta perioada de timp corpul A se deplaseaza pe o distanta egala cu .

Deci in momentul de timp corpul A se afla la o distanta fata de reper

egala cu .

Asta inseamna ca in momentul de timp  distanta dintre corpul B si corpul A este egala cu

, adica .

Procedand in mod asemanator, obtinem distanta dintre corpul A si corpul B la momentul de timp egala cu .

Aceasta inseamna ca in intervalul de timp ,

corpurile s-au departat unul de altul cu o distanta egala cu ,

iar viteza va fi egala cu .

Putem inlocui viteza corpului A si obtinem

.



Se observa evident ca , mai mult putem stabili ca .

Deci prin masurare propriu-zisa nu obtinem , ci se obtine .

Este vreo greseala de rationament pe undeva ?


Ultima editare efectuata de catre 81MCN in Sam Mar 21, 2015 12:13 pm, editata de 3 ori

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Sam Mar 21, 2015 10:55 am

Eventual, asa cum a sugerat si Rami, poate ar trebui schimbat titlul subiectului simplu in Compunerea vitezelor, sau ceva de genul.


Ultima editare efectuata de catre 81MCN in Sam Mar 21, 2015 10:59 am, editata de 1 ori

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Sam Mar 21, 2015 10:59 am

81MCN a scris:Deci prin masurare propriu-zisa nu obtinem , ci se obtine .
La prima ecuaţie în termenul din dreapta ai o diferenţă de viteze, ceea ce este corect.
Dar la ecuaţia a doua, în termenul din dreapta obţii la numărător un interval spaţial şi la numitor ai viteza; spaţiul supra viteză îţi dă un interval temporal, deci nu are cum să fie egalitate între un interval temporal şi o viteză.

Greşit, nu lua în consideraţie!
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Sam Mar 21, 2015 11:05 am

Rami a scris:
81MCN a scris:Deci prin masurare propriu-zisa nu obtinem , ci se obtine .
La prima ecuaţie în termenul din dreapta ai o diferenţă de viteze, ceea ce este corect.
Dar la ecuaţia a doua, în termenul din dreapta obţii la numărător un interval spaţial şi la numitor ai viteza; spaţiul supra viteză îţi dă un interval temporal, deci nu are cum să fie egalitate între un interval temporal şi o viteză.
In a doua ecuatie, la numaratorul fractiei (in paranteza) ai diferenta a doua viteze, cele ale corpurilor A si B masurate anterior prin aceeasi metoda,  nu un interval spatial.
Gresesc ?

Edit: Nu am vazut corectarea pe care ai facut-o, scuze.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Sam Mar 21, 2015 11:35 am

Ok, nici eu nu văzusem viteza de la numărător până nu mi-am pus ochelarii! Smile
Lasă-mi puţin timp, că trebuie să verific tot raţionamentul tău.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Sam Mar 21, 2015 11:42 am

Nu-i nicio problema Rami, se mai intampla, asa la repezeala.
Mie mi se intampla de altfel, tot timpul sa raspund la repezeala.  Smile
Rami a scris:Lasă-mi puţin timp, că trebuie să verific tot raţionamentul tău.
Te rog, ai tot timpul, vreau doar sa analizam situatia obiectiv si cat se poate de corect.
Daca este corect ce-am scris, este totusi o chestie interesanta si pentru mine, pentru ca eu mereu am fost convins ca de fapt totul se rezuma la simplul teoretic u-v, cand de fapt, prin masurare propriu zisa, se obtine din acelasi sitem de referinta o cu totul alta valoare a diferentei de viteza.

Deocamdata nu implicam efectele relativiste, analizam exact situatia prezentata.
Este cam lunga, dar n-am reusit s-o simplific.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Sam Mar 21, 2015 3:11 pm

Ca si metoda suplimentara de verificare a unor eventuale erori de rationament, daca tot ce este prezentat anterior este corect, atunci inseamna ca trebuie sa avem de asemenea adevarata si egalitatea

Este obiectiva aceasta egalitate ?

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Dum Mar 22, 2015 7:25 am

Ce ai făcut tu îmi pare greşit  ca şi raţionament, în sensul că ai căutat să stabileşti o relaţie de dependenţă între viteza lui A şi viteza lui B, dar aceasta nu există. Vitezele celor două corpuri sunt independente între ele.
Timpul măsurat până la obiectul B este independent de timpul măsurat până la A.
Nu poţi face o corespondenţă între cele două viteze decât dacă consideri un set de semnale ce pleacă din A la B sau din B la A.
Altfel spus, pentru a măsura viteza lui B faţă de A, ori calculezi viteza pentru fiecare corp faţă de punctul de origine şi faci diferenţa, ori iei ca reper unul dintre corpuri din care trimiţi un set de semnale spre celălalt.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 7:39 am

O sa iau in calcul ce ai spus tu Rami, nu cred ca rationamentul este gresit din motivele pe care le-ai mentionat tu, dar totusi, pe undeva trebuie sa fie si un alt tip de greseala de rationament, undeva nu este corect gandit, dar nu reusesc sa identific exact locul acelei greseli.

La nivel de principiu logic, greseala folosita trebuie sa fie de aceeasi natura logica cu cea de mai jos.

Sa presupunem ca dorim sa calculam viteza corpului A in alta maniera, calculand distanta la care se afla corpul A fata de reper, in momentele in care impulsurile de lumina ating corpul A.

Primul impuls de lumina, trimis la momentul , atinge corpul A in momentul de timp .
Deci in momentul de timp , corpul A se afla la o distanta fata de reper egala cu .

Procedand in mod asemanator, la momentul de timp , corpul A se afla la o distanta fata de reper egala cu .

Deci in intervalul de timp corpul A s-a deplasat pe o distanta egala cu de unde ar rezulta ca viteza corpului A este egala cu cea a luminii.

Deci nu este corect procedat asa, iar in ceea ce am expus mai sus sunt folosite rationamente similare, care respecta aceeasi logica cu cea din exemplul de mai sus, desi nu reusesc sa identific in expunerea principala exact locul unde am folosit ceva asemanator, gresit de altfel.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Dum Mar 22, 2015 7:50 am

Cum să-ţi dea viteza luminii? Deplasarea obţinută n-o mai împarţi şi la intervalul de timp dintre semnalele emise, ca să aflii viteza corpului?
Este exact ce discutasem anterior, pe prima pagină din topic.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 8:16 am

Rami a scris:Cum să-ţi dea viteza luminii? Deplasarea obţinută n-o mai împarţi şi la intervalul de timp dintre semnalele emise, ca să aflii viteza corpului?
Este exact ce discutasem anterior, pe prima pagină din topic.

Sigur ca nu are cum sa-mi dea viteza luminii, de altfel asa apare greseala pe undeva.
Vis-a-vis de a doua intrebare din citat, eu sunt de parare ca nu la acel interval de timp trebuie impartita distanta parcursa, ci la intervalul de timp folosit pentru calcularea pozitiilor corpului in anumite momente de timp. Uite de ce consider asa.

La un moment de timp t un corp se afla la distanta x fata de un anumit reper.
La momentul de timp T acel corp se afla la distanta X fata de acelasi reper.
Deci in intervalul de timp T-t, distanta parcursa de corp este X-x, deci viteza acestuia va fi (X-x)/(T-t).
Putem desigur, sa consideram ca t=0, sau/si x=0, putin important asta, ne intereseaza doar diferenta de distanta si diferenta de timp.

Acum in cazul nostru, daca impulsul de lumina a fost trimis la momentul , pentru aflarea vitezei acestuia nu calculam pozitia corpului in momentul de timp in care lumina atinge corpul, ci pozitia lui in momentul de timp in care a fost trimis impulsul de lumina, adica la momentul de timp , pentru ca intre momentul de timp in care impulsul de lumina a fost trimis si momentul de timp in care impulsul loveste corpul trece o perioada de timp in care corpul s-a deplasat.

La fel se intampla si pentru momentul de timp in care este trimis al doilea impuls.

Dar in cazul meu, in ultimul mesaj, la momentul de timp t, in care primul impuls trimis atinge corpul, acesta se afla la o distanta x fata de reper, egala cu cea calculata.
In al doilea moment de timp T, in care al doilea impuls loveste corpul, acesta se afla la o distanta X fata de reper, egala cu cea calculata ulterior.
Ca si in situatia anterioara, viteza corpului va fi (X-x)/(T-t).
Dar daca procedam asa, nu este corect. Deci ceva face ca rationamentul sa fie gresit.
Nu-mi dau seama ce, dar stiu sigur ca este gresit.

Nu putem sa impartim diferenta de distanta la care se afla corpul in momentele in care este atins de impulsul de lumina, la intervalul de timp in care impulsurile de lumina au fost trimise, pentru ca vorbim de momente de timp care nu sunt calculate pentru pozitiile corespunzatoare ale corpului in acele momente de timp.

Dar nu vreau sa fiu incaptanat, mai lasa-ma un pic sa reflect asupra situatiei, s-ar putea sa ma insel totusi si sa nu vad acum obiectiv situatia.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Orakle Dum Mar 22, 2015 9:12 am

@81MCN

Incearca un exemplu cu valori numerice c=10,Va=2 ....da valori efective si ta timpi si la distante....
Asa va fi mai usor de observat unde s-a strecurat vre-o greseala.Analitic e un efort suprauman a urmari rationamentul tau si de a gasi eventualele erori.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 174
Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 9:25 am

La ceva de genul m-am gandit si eu Orakle, dar asta ar insemna, prin formula obtinuta la final, ca viteza de deplasare a corpurilor sa fie dependenta de viteza de trimitere a semnalului.

Pentru ca in loc de lumina, poti sa utilizezi un corp sau ceva asemanator, care sa se deplaseze cu o alta viteza constanta, dar diferita de c, sa fie reflectat in acelasi timp in care atinge corpurile A si B, iar intr-un final observam ca putem folosi la fel de bine intregul rationament de mai sus, situatie in care vitezele corpurilor vor fi dependente de viteza folosita pentru semnalul dus/intors.

Aceasta nu este corect, evident, deci exita o greseala undeva.
Ma straduiesc sa inteleg mai bine situatia, dar nu mi se pare nimic gandit gresit in rationamentul folosit.
Greseala logica trebuie sa fie de alta natura si care sa se regaseasca in alte aspecte.

Oricum n-o las asa, pentru ca ceva este sigur gresit, iar asta ma incita destul de tare sa identific erorile de rationament.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Orakle Dum Mar 22, 2015 9:37 am

Viteza de deplasare a corpurilor logic ca trebuie sa fie independenta de viteza semnalului,indiferent ca e viteza unui obiect sau viteza luminii.
Eu m-am referit la alceva:Sa dai valori numerice si sa verifici numeric fiecare formula in parte,asa o sa gasesti mai repede care este gresita. Dupa care evident poti sa rescrii analitic toata demonstratia-dar asa ai garantia ca e corecta.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 174
Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Dum Mar 22, 2015 9:39 am

81MCN a scris:La ceva de genul m-am gandit si eu Orakle, dar asta ar insemna, prin formula obtinuta la final, ca viteza de deplasare a corpurilor sa fie dependenta de viteza de trimitere a semnalului.
Cum să depindă viteza corpurilor de viteza semnalului?
Tu ştiind viteza semnalului şi timpul lui de dus-întors aflii poziţia mobilului. Pentru a-i determina viteza trimiţi două seturi de semnale şi dacă există diferenţe între cei doi timpi de transmisie-recepţie înseamnă că mobilul şi-a schimbat poziţia.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Rami Dum Mar 22, 2015 10:08 am

Pentru ca in loc de lumina, poti sa utilizezi un corp sau ceva asemanator, care sa se deplaseze cu o alta viteza constanta, dar diferita de c, sa fie reflectat in acelasi timp in care atinge corpurile A si B, iar intr-un final observam ca putem folosi la fel de bine intregul rationament de mai sus, situatie in care vitezele corpurilor vor fi dependente de viteza folosita pentru semnalul dus/intors.
Nu depinde de viteza semnalului, depinde de diferenţa dintre cei doi timpi de transmisie-recepţie a semnalului. Semnalul poate fi şi un moş paralitic pe care-l trimiţi să atingă mobilul, iar tu îl cronometrezi. Ştii viteza moşului, timpul de dus-întors îl măsori, aflii prima poziţie a mobilului. Mai trimiţi odată moşul, cronometrezi din nou timpul dus-întors, iar diferenţa dintre timpul al doilea şi primul timp o împarţi la intervalul de timp dintre cele 2 plecări ale moşului!
Singura condiţie e ca viteza moşului să nu fie mai mică decât viteza mobilului, dar în acest caz te prinzi repede, că moşul nu se mai întoarce niciodată.Smile
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 10:41 am

Nu-i chair asa cum spui tu Rami, intervalul de timp la care impart diferenta de distanta pentru a afla viteza, trebuie sa corespunda.
Adica nu pot sa impart diferenta de distanta dintre pozitiile corpului in care se afla cand il atinge lumina, la diferenta de timp dintre momentele in care a fost trimis semnalul, ci la diferenta de timp dintre momentele corespunzatoare pozitiilor la care se afla corpul exact in momentul in care il atinge lumina, nu cand a fost trimisa.

Dar in fine, poate nu am inteles eu exact ce vrei tu sa spui, dar si eu stiu ce spun. Ceva este incomplet atat in explicatia ta, cat si in explicatia mea.

Daca te enervezi/superi ca nu sunt complet de acord cu tine, atunci nu-ti mai bate capul, ca-i dau eu singur de capat pana la urma.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 10:49 am

Orakle a scris:Viteza de deplasare a corpurilor logic ca trebuie sa fie independenta de viteza semnalului, indiferent ca e viteza unui obiect sau viteza luminii.
Eu m-am referit la alceva: Sa dai valori numerice si sa verifici numeric fiecare formula in parte, asa o sa gasesti mai repede care este gresita. Dupa care evident poti sa rescrii analitic toata demonstratia-dar asa ai garantia ca e corecta.

Pai fie ca folosesc 10 metrii pe secunda, fie ca folosesc c, aceasta nu poate verifica corectitudinea rationamentului.
Ca sa verific erorile, nu ma ajuta ca dau necunoscutelor valori numerice, ci daca operatiile pe care le-am facut intre necunoscute sau valori sunt corecte.
Asta inseamna ca putem lucra la fel de bine cu necunoscute si nu neaparat cu valori numerice, zic eu.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Orakle Dum Mar 22, 2015 11:00 am

Exact asta zic.Precis ai o eroare intre operatiile pe care le-ai facut.Si numeric poti sa o observi mai usor.Altfel iti prajesti neuronii pana gasesti eroarea


Ultima editare efectuata de catre Orakle in Dum Mar 22, 2015 11:09 am, editata de 1 ori

Orakle
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 174
Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 11:06 am

Pai asta ar insemna Orakle, sa inlocuiesc doar in ecuatiile din concluziile finale, care, cel putin in ceea ce priveste ultima expresie, sigur nu reflecta obiectiv situatia.

Altfel ar insemna sa inlocuiesc peste tot, in orice ecuatie folosita valorile pe care le dau si ajung inutil in aceeasi situatie.

Deci eu trebuie se verific doar corectitudinea operatiilor si a corectitudinii modului in care au fost folosite impus de situatie sau de modul in care am gandit situatia.
Insa aceasta verificare o pot face si doar analizand forma in care sunt ecuatiile cu necunoscute si nu neaparat cu valori numerice.

Nu-i asa ?

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Orakle Dum Mar 22, 2015 11:14 am

Pai de la inceput mergi paralel -inlocuiesti si cu valori numerice -si analizezi rezultatul,eventual din animatia de mai sus faci niste desene si precizezi si numeric pozitiile si timpii.
Nu este inutil-analizezi rezultatele obtinute dupa fiecare formula folosita.Daca citesti desenul ai sa poti concluziona daca este corect sau nu.
Nu zic ca nu se poate si analitic dar numeric "iti sare mai usor" in ochi unde este greseala

Orakle
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 174
Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 11:19 am

In acest fel Orakle, tot trebuie sa fac calcule suplimentare pentru a afla valorile altor necunoscute, pentru ca spre exemplu, daca dau valori numerice tuturor vitezelor, timpii trebuie sa-i aflu prin calcul, nu dandu-le de asemnea valori aleatorii.

Iar asta inseamna pe undeva, sa respect exact principiul rationamentului folosit deja cu necunoscute, cred eu.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de 81MCN Dum Mar 22, 2015 11:38 am

Dar m-am gandit la o alta metoda de verificare.
Trebuie sa mai fac niste animatii dupa care revin si discutam.
Verificam mai intai corectitudinea formulelor pentru stabilirea vitezelor corpurilor.
Discutam ulterior despre diferenta de viteza masurata, nu teoretica .

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Compunerea relativă a vitezelor - Pagina 2 Empty Re: Compunerea relativă a vitezelor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum