Probleme de chimie

3 participanți

In jos

Probleme de chimie Empty Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Mier Mai 04, 2016 8:03 am

Nu mai ştiu care de pe aici de pe forum a creat fără să gândească prea mult o idee de subiect referitor la procentul de hidrogen din apă fără a specifica la ce anume se raporteaza acel procent....Ca urmare îl întreb pe acel forumist ,dar şi pe voi ceilalţi:
Care este procentul de hidrogen din apă????

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Vin Mai 06, 2016 6:49 am

Un oarecare (care mă ironiza făcând şi referire la Adrian Severin şi eu cunosc acel reportaj TV cu insinuarea că apa ar avea mai mult hidrogen decât normal adică ar fi poluată cu hidrogen) de pe acest forum spunea că apa are 66% hidrogen si aş vrea să ştiu la ce se referea acel procent.... Idea Idea Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Rami Vin Mai 06, 2016 11:52 am

Probleme de chimie a scris:Care este procentul de hidrogen din apă?
11,1 %? Smile
http://www.tutorvista.com/science/percent-composition-calculator
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Vin Mai 06, 2016 2:19 pm

Rami a scris:
Probleme de chimie a scris:Care este procentul de hidrogen din apă?
11,1 %? Smile
http://www.tutorvista.com/science/percent-composition-calculator
Corect!Este vorba de raportul dintre masa atomilor de hidrogen la masa totală adică aproximativ  adică asta înseamnă că procentul de hidrogen din apă este de aproximativ  şi nu de  cum bâiguia reporterul TV si forumistul de pe aici al cărui nume nu-l mai reţin..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Vin Mai 06, 2016 2:43 pm

Care este rezultatul reacţiei ? Idea Idea Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de N∃GATIV Sam Mai 07, 2016 8:21 am

Dacu a scris:
Un oarecare (care mă ironiza făcând şi referire la Adrian Severin şi eu cunosc acel reportaj TV cu insinuarea că apa ar avea mai mult hidrogen decât normal adică ar fi poluată cu hidrogen) de pe acest forum spunea că apa are 66% hidrogen si aş vrea să ştiu la ce se referea acel procent.... Idea Idea Idea
Ca sa lamuresc si asta, reporterul se referea la numarul de atomi de hidrogen dintr-o molecula de apa : 2/3x100%=66,(6)%. Mai bine spui pe fata ca te deranjeaza ca am ironizat la un moment dat una din ideile tale si intelege toata lumea. Probabil ca ti s-a mai intamplat si de aceea faci pe rigurosul pe aici si nu numai. Eu,  cand ma ironizeaza cate unul, ma gandesc de multe ori, ca sa-mi dau seama daca am facut sau nu vreo greseala copilareasca, drept pentru care devii tinta ironiilor fara doar si poate. E mai grav sa nu recunosti si sa persisti in greseala.
Am mai gasit pe aici critici dure la unele afirmatii ale mele, dar nu am raspuns inca, pentru ca justificarile trebuie sa fie foarte solide si chiar nu au loc aici.

N∃GATIV
User
User

Mesaje : 47
Puncte : 47
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Sam Mai 07, 2016 8:53 am

N∃GATIV a scris:
Dacu a scris:
Un oarecare (care mă ironiza făcând şi referire la Adrian Severin şi eu cunosc acel reportaj TV cu insinuarea că apa ar avea mai mult hidrogen decât normal adică ar fi poluată cu hidrogen) de pe acest forum spunea că apa are 66% hidrogen si aş vrea să ştiu la ce se referea acel procent.... Idea Idea Idea
Ca sa lamuresc si asta, reporterul se referea la numarul de atomi de hidrogen dintr-o molecula de apa : 2/3x100%=66,(6)%. Mai bine spui pe fata ca te deranjeaza ca am ironizat la un moment dat una din ideile tale si intelege toata lumea. Probabil ca ti s-a mai intamplat si de aceea faci pe rigurosul pe aici si nu numai. Eu,  cand ma ironizeaza cate unul, ma gandesc de multe ori, ca sa-mi dau seama daca am facut sau nu vreo greseala copilareasca, drept pentru care devii tinta ironiilor fara doar si poate. E mai grav sa nu recunosti si sa persisti in greseala.
Am mai gasit pe aici critici dure la unele afirmatii ale mele, dar nu am raspuns inca, pentru ca justificarile trebuie sa fie foarte solide si chiar nu au loc aici.
Minţi cu neruşinare!!!!Încerci să dregi busuiocul....Citeşte cu atenţie articolul cu privire la gafa de proporţii făcută şi de Adrian Severin dar şi de acei ziarişti de la "Academia Caţavencu":

http://inpolitics.ro/remember-cum-a-dezmintit-severin-scandalul-hidrogenului-din-apa_1811893.html

Recunoaşte că habar n-ai de chimia apei şi că eşti în acest caz un mare mincinos.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

---------------------------------------------------------------
Eu am recunoscut când am greşit şi am apreciat când cineva a ştiut mai mult decât mine într-o anumită problemă şi chiar mai mult,eu i-am mulţumit atunci când m-a corectat... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Spune când am greşit si nu am recunoscut greşeala făcută???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de N∃GATIV Sam Mai 07, 2016 10:18 am

Dacu a scris:
N∃GATIV a scris:
Dacu a scris:
Un oarecare (care mă ironiza făcând şi referire la Adrian Severin şi eu cunosc acel reportaj TV cu insinuarea că apa ar avea mai mult hidrogen decât normal adică ar fi poluată cu hidrogen) de pe acest forum spunea că apa are 66% hidrogen si aş vrea să ştiu la ce se referea acel procent.... Idea Idea Idea
Ca sa lamuresc si asta, reporterul se referea la numarul de atomi de hidrogen dintr-o molecula de apa : 2/3x100%=66,(6)%. Mai bine spui pe fata ca te deranjeaza ca am ironizat la un moment dat una din ideile tale si intelege toata lumea. Probabil ca ti s-a mai intamplat si de aceea faci pe rigurosul pe aici si nu numai. Eu,  cand ma ironizeaza cate unul, ma gandesc de multe ori, ca sa-mi dau seama daca am facut sau nu vreo greseala copilareasca, drept pentru care devii tinta ironiilor fara doar si poate. E mai grav sa nu recunosti si sa persisti in greseala.
Am mai gasit pe aici critici dure la unele afirmatii ale mele, dar nu am raspuns inca, pentru ca justificarile trebuie sa fie foarte solide si chiar nu au loc aici.
Minţi cu neruşinare!!!!Încerci să dregi busuiocul....Citeşte cu atenţie articolul cu privire la gafa de proporţii făcută şi de Adrian Severin dar şi de acei ziarişti de la "Academia Caţavencu":
Recunoaşte că habar n-ai de chimia apei şi că eşti în acest caz un mare mincinos.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
---------------------------------------------------------------
Eu am recunoscut când am greşit şi am apreciat când cineva a ştiut mai mult decât mine într-o anumită problemă şi chiar mai mult,eu i-am mulţumit atunci când m-a corectat... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 
Spune când am greşit si nu am recunoscut greşeala făcută???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Nu drege nimeni nimic. Articolul cu pricina spune : "Ideea indusă publicului era că, de fapt, exact aceasta este concentrația firească, din moment ce molecula de apă are un atom de oxigen și doi de hidrogen."
Lucru foarte corect.
"(Nostimada e că, aici, o zbîrciseră nițel și Cațavencii, pentru că masa atomică a hidrogenului e mult mai mică decît a oxigenului, astfel că ponderea normală a hidrogenului este de cca.11%. "
Reporterul in schimb nu a pomenit nimic de masa. Asadar, concentratia numerica a atomilor e cea sugerata de reporter, iar cea masica este adevarat de 11% . Concentratia in volum, sigur e si ea diferita. Numai ca notiunea de concentratie inseamna de fapt o exprimare procentuala dintr-o cantitate data. Cum cantitatile astea pot fi orice, era normal ca intrebarea sa fie derutanta.
Una peste alta, cam asa jonglezi si tu cu notiunile prin matematica pe care presupui ca o cunosti si ignori total argumentele aduse. Nu vreau sa-l apar pe Severin, pentru ca sigur nu s-a gandit la concentratia masica pentru ca i s-ar fi parut suspecta diferenta de concentratie pe care ar fi stiut-o (cum incearca bloggerul citat aici sa sugereze), dar putea sesiza problema. Necazul e ca a crezut ca hidrogenul e vreo substanta periculoasa in apa. Daca Severin ar fi sesizat sensul capcanei si ar fi stiut ce vorbeste, ar fi intrebat direct, ce fel de concentratie.
Eu cred ca busuiocul il drege bloggerul citat, cautand sa-l apere cumva pe Severin, sugerand ca lui i s-ar fi parut suspecta diferenta intre 11% pe care se presupune ca ar fi stiut-o si cea de 66% la care se referea intrebarea-capcana. 
Totusi, scopul reportajului cu pricina al lui pasarica ala (nu-i retin numele) de la Catavencu era sa demaste incompetenta celor de la guvernare, care in relatiile internationale trebuie sa fie atenti sa nu cada in capcanele intinse de reprezentantii unor interese straine. Pai daca el cade intr-o capcana asa de simpla, ce sa mai vorbim de cele mult mai elaborate ale strainilor, care cauta sa profite, nu sa ajute !? De-asta nu mai avem nimic si ne-au vandut astia pe 30 de arginti.

N∃GATIV
User
User

Mesaje : 47
Puncte : 47
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Rami Sam Mai 07, 2016 8:23 pm

Dacu a scris:Care este rezultatul reacţiei ?
Ceva cu ioni negativi şi pozitivi. Aş putea să goagâlesc, dar mai bine spun atât cât îmi mai aduc aminte din chimie şi cât mai am chef să mai studiez la ora asta! Smile
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Sam Mai 07, 2016 8:27 pm

În continuare îţi susţii aberaţiile.....Adică eu şi cu "Rami" gândim la fel în ceea ce priveste concentraţia (evident masică) a elementului de hidrogen din apă iar tu aiurezi susţinând că acea concentraţie se referă la numărul de atomi de hidrogen din apă.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Cum afli tu ,de exemplu, concentraţia de  NaCl (sarea de bucătărie) dintr-un Kilogram de saramură dar dintr-o moleculă de saramură???? Idea Idea Idea Idea
Cât fac (1 atom de hidrogen + 1 atom de hidrogen):(2 atomi de hidrogen + 1 atom de oxigen) ??  Idea Idea Idea Idea Idea Asta apropo de aiurelile tale despre 1 creion +1 caiet=aiureala ta....care nu o înţeleg şi care e de neînţeles pentru că este o drăcovenie.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ce este unitatea atomică de masă şi ce valoare are???? study study study study study study

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Dacu Dum Mai 08, 2016 6:58 am

Rami a scris:
Dacu a scris:Care este rezultatul reacţiei ?
Ceva cu ioni negativi şi pozitivi. Aş putea să goagâlesc, dar mai bine spun atât cât îmi mai aduc aminte din chimie şi cât mai am chef să mai studiez la ora asta! Smile
Atenţie la ceea ce postezi ca să nu reacţionez "efervescent".... Very Happy
Oare ce va posta "N∃GATIV".... Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Probleme de chimie Empty Re: Probleme de chimie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum