Evenimente astronomice

2 participanți

In jos

Evenimente astronomice Empty Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Mar Sept 24, 2013 10:20 am

Săptămâna 23 - 29 septembrie 2013 debutează cu un eveniment astronomic important şi anume echinocţiul de toamnă (22 septembrie). Începând de la această dată zilele devin mai scurte decât nopţile, până pe data de 21 decembrie, la solstiţiul de iarnă.

Imediat după apusul soarelui putem admira către sud - vest planeta Venus, iar puţin în dreapta şi deasupra ei, planeta Saturn.

Spre dimineaţă, încep să apară spre sud - est frumoasele constelaţii de iarnă: Pleiadele, Taurul şi Orion, urmate de strălucitoarea stea, Sirius.

În noaptea de 25 septembrie, Luna (vizibilă aproape jumătate) se va afla exact în constelaţia Taurul.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Vin Noi 01, 2013 11:00 pm

Cea mai frumoasă apariţie a planetei Venus!
Începând cu 1 Noiembrie, timp de 5 săptămâni, planeta Venus ne va oferi cea mai favorabilă imagine a sa din tot cuprinsul anului, imediat după asfinţitul soarelui.

Pe 6 Noiembrie planeta va face o frumoasă conjuncţie cu Luna, ca în imaginea de mai jos:
Spoiler:
Tot în data de 6, de data asta a lunii Decembrie, Venus va căpăta strălucirea maximă, ajungând la o magnitudine aparentă de 4,9. La lumina ei vor putea fi observate umbre pe suprafaţa pământului, aproape similare cu cele create de Lună.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Kenose Sam Noi 02, 2013 8:00 am

Fenomenul acesta este periodic? Imi amintesc petrecerea unei conjunctii similare, cred ca in aceeasi perioada a anului, dar n-as putea spune cat a trecut de atunci.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Sam Noi 02, 2013 8:38 am

Desigur, însă n-aş putea să precizez perioadele exacte în care se repetă. Mai mult, o simplă căutare după "venus conjunct moon ephemerides" întoarce doar rezultate astrologice. Evil or Very Mad
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Dum Noi 03, 2013 8:37 am

Astăzi, 3 Noiembrie, locuitorii ţărilor africane vor putea urmări o eclipsă de soare. Eclipsa nu va fi vizibilă şi din România, dar va putea fi umărită live aici:
LIVE starting at 6:45 a.m. EST (11h45m UT) below thanks to SLOOH.com!:
Acesta este traseul urmat de umbra Lunii pe Pământ în timpul eclipsei şi al zonelor de unde ea va fi vizibilă, total sau parţial:
Evenimente astronomice Nov3eclipse_73067_600x450
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Dum Noi 03, 2013 7:08 pm

Se pare că transmisia live nu prea a vrut să funcţioneze, din motive total necunoscute mie.
Rămâne înregistrarea de mai jos, de la observatorul din Kenya, însoţită de comentariile cunoscutului astronom Brian Cox.
Brian Cox broadcasting live from Kenya :
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Vin Dec 06, 2013 8:19 pm

Pe 6 decembrie, planeta Venus, apărând ca şi "Luceafărul de seară" va avea magnitudinea -4.9, cea mai strălucitoare pe care o poate atinge. Planeta va deveni atât de luminoasă încât va putea creea umbre pe o suprafaţă netedă de zăpadă.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Kenose Sam Dec 07, 2013 9:42 pm

Am iesit acum cateva ore pe balcon la o gura de aer polar. In zare, deasupra blocurilor vedeam un punct rosu, foarte intens. Era cumva Marte sau acest Venus de magnitudine foarte mare? Rosul ma duce cu gandul la Marte, dar habar nu am care sunt pozitiile planetelor pe cer. Tu cam ce vizibilitate ai de unde locuiesti, ce poti observa prin luneta?
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Dum Dec 08, 2013 9:56 am

Posibil Jupiter la ora la care ai scris mesajul, dacă era spre Est, sau Vega spre Nord-Vest. Marte nu devine vizibilă decât spre dimineaţă, pe la 02:30, iar Venus a trecut dincolo de linia orizontului cam pe la ora 18:40.
Însă niciunele nu au culoarea roşie. Eşti sigur că nu era vreun bec de semnalizare de la un releu, ceva?

Da la mine din curte nu am decât o mică "fantă" prin care văd cerul, orientată Nord-Sud, fiind flancat în 3 părţi de case, iar în cealaltă parte de strada pe care se află un bec. Când eram mic obişnuiam să-l sparg cu praştia (cu toate că era singurul care funcţiona atunci pe stradă), să nu mă mai deranjeze.  Very Happy

Încearcă să foloseşti Stellarium pentru identificarea corpurilor cereşti. Este freeware, simplu şi nu necesită multe resurse.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Mar Ian 14, 2014 2:40 pm

Pe data de 15 ianuarie Luna se va afla la apogeu, adică în punctul cel mai îndepărtat al orbitei sale faţă de Pământ. Cu toate că avem fenomenul de “Lună plină” diametrul său aparent va fi cu 4 procente mai mic decât media.
Efectul asupra Pământului constă într-o mai mică variaţie a nivelului mareelor.
Ultima dată când Luna plină s-a aflat la apogeu a fost în noiembrie 2012.

Diferenţa dintre Luna văzută la apogeu şi la perigeu:
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Mier Mar 19, 2014 1:04 pm

Pentru iubitorii cerului înstelat această perioadă este propice observării planetei Marte. Ea poate fi văzută astăzi puţin în dreapta şi deasupra lunii pline. Răsăritul este înspre est, în jurul orei 21, iar magnitudinea sa aparentă de -0,8. Prin comparaţie, magnitudinea aparentă a lunii pline este de -12.
În 14 aprilie, Marte se va afla din nou deasupra lunii pline, de data asta având o magnitudine de -1,23. Strălucirea sa maximă va fi atinsă pe 9 şi 10 aprilie şi va avea valoarea de -1,26. Va răsări dinspre sud-est, ridicându-se înspre zenit de-a lungul nopţii.
Un astrofotograf din România a publicat fotografia de mai jos, făcută în 14 martie, cu ajutorul unui telescop de 11 inch.
Mars planet:

Şi să nu uit: pe 20 martie începe primăvara astronomică - echinocţiul de primăvară.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Rami Mar Apr 15, 2014 8:27 am

Astăzi, pe 15 Aprilie, va avea loc prima eclipsă de Lună din 2014. Ea va fi vizibilă în special din continentul american. Luna va părea mai roşiatică datorită trecerii sale prin penumbră.
Steaua Spica se va afla în imediata vecinătate a Lunii, culoarea sa albastră contrastând frumos cu culoarea roşie a astrului nopţii, mai ales observată printr-un binoclu.
Puţin mai sus şi în dreapta satelitului natural al Pământului se poate zări planeta Marte.
Saturn îşi face şi el apariţia spre sud-est.

Evenimente astronomice EclipseFinderChart

Cei care doresc să urmărească live eclipsa au la dispoziţie aceste două link-uri:
http://events.slooh.com/
http://www.ustream.tv/channel/nasa-msfc
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Evenimente astronomice Empty Re: Evenimente astronomice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum