Sume divergente

+4
curiosul
Administrator
81MCN
Kenose
8 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Sume divergente - Pagina 3 Empty Sume divergente

Mesaj Scris de Orakle Joi Ian 23, 2014 1:02 am

Rezumarea primului mesaj :

O idee interesanta despre calculul sumelor divergente.Ar fi interesant de vazut si aplicatia acelei formule in fizica. Are cineva idee unde o putem gasi ? Orice informatie ar fi binevenita.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 174
Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos


Sume divergente - Pagina 3 Empty Re: Sume divergente

Mesaj Scris de Dacu Vin Mai 06, 2016 7:26 am

N∃GATIV a scris:
Dacu a scris:
N∃GATIV a scris:
Dacu a scris:
Cu ce este echivalent 1 creion + 1 creion????? Very Happy Very Happy Very Happy
1 creion + 1 creion = 2 creioane, dar 1 creion + 1 caiet  1 creion  1 caiet . Nu stiu, dar eu vad o diferenta majora. Tu nu  o vezi ?
Conform teoriei tale 1 creion + 1 creion  1 creion  1 creion deoarece nu se ştie dacă cele două creioane sunt identice ca formă,culoare,etc.... Very Happy Very Happy Very Happy
Conform teoriei nici macar acelas creion nu e identic cu cel de peste 0,1 secunde, sau oricat de putin vrei. Era vorba de  caracteristicile minime de definire a problemei. Conform aceleiasi teorii, 1 creion + 1 creion = 2 creioane, dar 1 creion verde + 1 creion rosu ≠  2 creioane, ci cu  1 creion verde ∧ 1 creion rosu
As dori dacă se poate de unde ai mai scornit asemenea idei în matematică sau deja aceste idei le-a inventat vreun matematician recunoscut pe plan mondial.... Idea Idea Idea Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Sume divergente - Pagina 3 Empty Re: Sume divergente

Mesaj Scris de N∃GATIV Vin Mai 06, 2016 8:04 am

Dacu a scris:
As dori dacă se poate de unde ai mai scornit asemenea idei în matematică sau deja aceste idei le-a inventat vreun matematician recunoscut pe plan mondial.... Idea Idea Idea Idea
     In primul rand vreau sa stiu daca ti se pare logic. Se pare ca nu.
     Daca Euler si-a permis sa introduca notatia i pentru partea imaginara a numerelor complexe, eu de ce nu mi-as permite sa introduc notatii lamuritoare ?
     Ar trebui sa stii ca nu poti pune pe nimeni pe un piedestal si sa te inchini la afirmatiile lui ca si cum ar fi adevarul suprem. Nu spune nimeni ca nu au fost niste minti luminate, dar limitarile lor sunt acum evidente pentru mine, dar cu siguranta si pentru altii, chiar daca nu sunt in domeniu. Nu fac aici sociologie si psihologie, dar  eu unul sunt mandru ca am rezolvat problema  ipotezei Riemann, chiar daca nu am terminat demonstratia, iar unul ca tine crede ca e musai sa fii un "recunoscut" al domeniului ca sa ai dreptate.
     Oricum, daca esti curios, poti intreba profesori de matematica notabili, si imi vor da dreptate. Evident, nu voi face publica asa usor solutia mea pentru probleme de acest gen, inainte de a o sustine teoretic pana la radacina lucrurilor. Ti-am adus argumente legate de greselile tale de logica, sustinute chiar de definitiile pe care le intelegi gresit, dar nu-ti face griji, nu esti singurul care nu stie ce spune, sau macar e confuz. Ideea e sa recunosti pentru tine si sa cauti solutii.
     Ca sa fii sigur, iti mai repet : cauta sa intelegi numerele complexe, inainte de a lucra cu ele aiurea, facand pe desteptul pe ici pe colo.
     Multumesc oricum, pentru ca esti unul care mi-a aratat mai precis care sunt o parte din cauzele pentru care  nu sunt solutii la unele probleme sau explicatii la solutii utilizate.

N∃GATIV
User
User

Mesaje : 47
Puncte : 47
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Sume divergente - Pagina 3 Empty Re: Sume divergente

Mesaj Scris de Dacu Vin Mai 06, 2016 8:30 am

N∃GATIV a scris:
Dacu a scris:
As dori dacă se poate de unde ai mai scornit asemenea idei în matematică sau deja aceste idei le-a inventat vreun matematician recunoscut pe plan mondial.... Idea Idea Idea Idea
     In primul rand vreau sa stiu daca ti se pare logic. Se pare ca nu.
     Daca Euler si-a permis sa introduca notatia i pentru partea imaginara a numerelor complexe, eu de ce nu mi-as permite sa introduc notatii lamuritoare ?
     Ar trebui sa stii ca nu poti pune pe nimeni pe un piedestal si sa te inchini la afirmatiile lui ca si cum ar fi adevarul suprem. Nu spune nimeni ca nu au fost niste minti luminate, dar limitarile lor sunt acum evidente pentru mine, dar cu siguranta si pentru altii, chiar daca nu sunt in domeniu. Nu fac aici sociologie si psihologie, dar  eu unul sunt mandru ca am rezolvat problema  ipotezei Riemann, chiar daca nu am terminat demonstratia, iar unul ca tine crede ca e musai sa fii un "recunoscut" al domeniului ca sa ai dreptate.
     Oricum, daca esti curios, poti intreba profesori de matematica notabili, si imi vor da dreptate. Evident, nu voi face publica asa usor solutia mea pentru probleme de acest gen, inainte de a o sustine teoretic pana la radacina lucrurilor. Ti-am adus argumente legate de greselile tale de logica, sustinute chiar de definitiile pe care le intelegi gresit, dar nu-ti face griji, nu esti singurul care nu stie ce spune, sau macar e confuz. Ideea e sa recunosti pentru tine si sa cauti solutii.
     Ca sa fii sigur, iti mai repet : cauta sa intelegi numerele complexe, inainte de a lucra cu ele aiurea, facand pe desteptul pe ici pe colo.
     Multumesc oricum, pentru ca esti unul care mi-a aratat mai precis care sunt o parte din cauzele pentru care  nu sunt solutii la unele probleme sau explicatii la solutii utilizate.
Nu ştiu ce profesie ai ,dar aş dori să expui în rezumat teoria la care lucrezi...
De exemplu,ca urmare a discuţiilor cu creioanele  şi animalele tale adunate sau plusate Very Happy  Very Happy Very Happy şi pe care tu le-ai asemănat cu numerele complexe ,care cred că se simt tare rău complexate de teoria ta aiuritoare şi neclară,.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes eu m-am gândit să inventez un număr complex de gradul  unde ,deocamdată,  .... Arrow Arrow Arrow Arrow
Dacă tu ai asemănat 1 creion + 1 caiet cu un număr complex  unde a=1 creion si b=1 caiet 
atunci cu ce număr complex l-ai putea tu asemăna 1 creion + 1 caiet + 1 tricou??? Idea Idea Idea Idea Idea Luminează-mă!!! Idea Idea Idea Idea Idea Idea Idea Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Sume divergente - Pagina 3 Empty Re: Sume divergente

Mesaj Scris de N∃GATIV Vin Mai 06, 2016 9:14 am

Dacu a scris:
Dacă tu ai asemănat 1 creion + 1 caiet cu un număr complex  unde a=1 creion si b=1 caiet 
atunci cu ce număr complex l-ai putea tu asemăna 1 creion + 1 caiet + 1 tricou??? Idea Idea Idea Idea Idea Luminează-mă
     Daca poti sa folosesti un caiet si un creion pentru a desena un tricou, nu poti folosi adunarea (de fapt conjunctia logica) pentru toti termenii.
     Astfel : 1 creion ∧ 1 caiet nu face nimic. Dar daca folosesti o lege de compozitie, (in speta activitatea de a desena pe care nu o poti exprima matematic), se pote scrie : 1 creion ◦  1 caiet →1 tricou. Asta inseamna ca trebuie definita legea de compozitie intre cele doua elemente care desi sunt ambele din domeniul real, sunt una in domeniul real si una in domeniul imaginar una fata de cealalta, nefiind de acelas fel. Rezultatul se afla in domeniul virtual fata de celelalte doua si fata de legea de compozitie, ce poate fi considerata ca fiind in domeniul real. Miscarile pentru a desena, nu pot fi formalizate de nici un fel. (cand vezi un tricou desenat , il recunosti mai intai ca tricou, abia apoi ca desen). Aceasta reprezinta cel mai simplu exemplu de concept.
     La un nivel superior de organizare, poti folosi expresia  1 creion ◦  1 caiet →1 tricou, pentru ca imaginea virtuala a tricoului sa capete aspect real, adica sa se proiecteze in realitate. Adica formalizând : [(1 creion ◦  1 caiet →1 tricou)(ata ∧ material ∧ masina de cusut)] → tricou ∈R. Evident, trebuie definita si legea de compozitie intre cei doi termeni dintre paranteze. Pentru ca legea de compozitie e foarte complexa, operatia se face foarte dificil si e nevoie de mai multe etape. Se numeste proces tehnologic, in multe cazuri, si fiind el insusi un sistem, e studiat la teoria sistemelor.
Luminat ?

N∃GATIV
User
User

Mesaje : 47
Puncte : 47
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Sume divergente - Pagina 3 Empty Re: Sume divergente

Mesaj Scris de N∃GATIV Vin Mai 06, 2016 10:48 am

N∃GATIV a scris:
Conform teoriei nici macar acelas creion nu e identic cu cel de peste 0,1 secunde, sau oricat de putin vrei. Era vorba de  caracteristicile minime de definire a problemei. Conform aceleiasi teorii, 1 creion + 1 creion = 2 creioane, dar 1 creion verde + 1 creion rosu ≠  2 creioane, ci cu  1 creion verde ∧ 1 creion rosu
M-am grabit putin cu exprimarea, dar expresia de mai sus s-ar putea scrie si :1 creion colorat verde + 1 creion colorat rosu = 2 creioane colorate, din care :(1 verde 1 rosu). In acest caz operatia ar fi cam de genul urmator : (a+(bi+ci))+ (d+(bi+ei)), ceea ce inseamna ca partea imaginara, are la randul ei o parte imaginara, iar caracteristica imaginara "colorat" se simplifica, pentru ca : (a,b)+(c,d)= (a+c,b+d) , in cazul nostru (a+(bi+ci))+ (d+(bi+ei)) . Pentru ca se pot face operatii cu partile complexe ale numerelor, rezulta (a+(bi+ci))+ (d+(bi+ei))= {[a+d],  2bi+ci+ei)}. 2bi indica doua variante ale aceleiasi operatii, si fiind un numar real, inlocuieste partea reala a numarului complex, valoarea bi capatand consistenta reala. Daca notiunea de culoare exista, atunci ea poate fi folosita ca termen real pentru proprietati adiacente acesteia, dar fiind comuna ambelor obiecte reale, se simplifica.

N∃GATIV
User
User

Mesaje : 47
Puncte : 47
Data de inscriere : 26/04/2016

Sus In jos

Sume divergente - Pagina 3 Empty Re: Sume divergente

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum