Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC

2 participanți

In jos

Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC Empty Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC

Mesaj Scris de AdrianBuzatu Mar Feb 04, 2014 10:54 am

Ieri prezentare tehnica, dar publica, la CERN, despre viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC.

http://indico.cern.ch/getFile.py/access?contribId=3&sessionId=0&resId=1&materialId=slides&confId=275412

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 52
Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC Empty Re: Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC

Mesaj Scris de Kenose Mier Feb 05, 2014 12:43 pm

Mi-a atras atentia un comentariu de pe primele slideuri, anume "High mortality rate among theories".

Despre asta mi se pare ca se vorbeste destul de putin in presa, anume despre teoriile din fizica particulelor elementare care sunt infirmate de experimentele de la CERN. Singura chestiune pe care am gasit-o eu, intr-un mod accidental, era legata de o teorie in care un graviton ipotetic putea sa se dezintegreze in 4 fermioni, doi electroni si doi pozitroni, iar o analiza efectuata la unul dintre detectori (ATLAS parca) a infirmat aceasta ipoteza.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC Empty Re: Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC

Mesaj Scris de AdrianBuzatu Mier Feb 05, 2014 6:15 pm

Asa este, CERN aduce progrese continue cunoasterii umane, infirmand deja foarte multe teorii care exista. La fel a facut si Tevatron inaintea sa. Progresul este astfel continuu. Presa este entuziasta in general doar cand se observa ceva nou, sau cand se infirma o teorie celebra, cum e teoria supersimetriei, care nu a fost inca omorata total, ci doar in unele valori ale parametrilor sai.

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 52
Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC Empty Re: Frontiera energiei: viitorul acceleratoarelor de particule dupa actualul LHC

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum