Întrebări despre găuri negre

2 participanți

In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Lun Apr 25, 2016 6:21 pm

Bună ziua,

O gaură neagră se poate transforma într-o stea? Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Lun Apr 25, 2016 7:00 pm

Răspunsul este nu.
Ele iau naştere ca urmare a epuizării materialului fuzionabil dintr-o stea, atunci când dispare echilibrul hidrostatic dintre presiunea internă şi propria gravitaţie. Prin urmare, gravitaţia devine predominantă şi steaua colapsează.
Procesul invers nu mai are cum să aibă loc, din moment ce nu mai există materialul fuzionabil.
Condiţia ca o stea să devină direct gaură neagră prin colaps gravitaţional este ca masa ei să depăşească 3 – 3,5 mase solare. Dacă masa este mai mică, din stea va rezulta o stea neutronică sau o pitică albă.
Mai există şi alte căi prin care se pot forma găuri negre, cum ar fi acreţia de materie de către o stea neutronică, sau fuziunea dintre două stele neutronice. Desigur că şi acest proces este ireversibil.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Lun Apr 25, 2016 7:26 pm

O gaură neagră poate "înghiţi" alte stele?  Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Lun Apr 25, 2016 7:56 pm

Da, dacă acestea se află suficient de aproape iar viteza lor orbitală va fi suficient de mică încât să permită „căderea” în gaura neagră. De altfel totul se produce identic ca în cazul orbitării a oricare două corpuri, condiţiile ca acestea să fuzioneze fiind similare.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Mar Apr 26, 2016 7:54 am

Deci o gaură neagră poate înghiţi stele şi nu poate deveni stea???!!!Aberant!!!!
Ce se întâmplă cu steaua înghiţită de o gaură neagră???? Idea Idea Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Mar Apr 26, 2016 8:58 am

Poate ar trebui ca mai întâi să explici ce ţi se pare aberant. 

Din interiorul găurii negre nu poate scăpa radiaţie (de-aia i se spune aşa), aşadar ea nu poate fi vizualizată ca şi stea.
Asimilarea unei stele face să crească masa găurii negre cu masa materiei stelare şi proporţional şi diametrul orizontului ei de eveniment.

Steaua nu este înghiţită dintr-o dată, precum bila de biliard în gaură, ci este sfârâmată de forţele mareice exercitate asupra ei, în jurul găurii negre formându-se un disc de acreţie. Acel disc de acreţie reprezintă o sursă puternică de radiaţii x, radiaţie ce poate fi detectaă de aparatură. Prin această radiaţie şi prin efectele gravitaţionale pot fi localizate găurile negre, chiar dacă din interiorul lor nu poate scăpa nimic.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Mar Apr 26, 2016 2:41 pm

Rami a scris:Steaua nu este înghiţită dintr-o dată, precum bila de biliard în gaură, ci este sfârâmată de forţele mareice exercitate asupra ei, în jurul găurii negre formându-se un disc de acreţie. Acel disc de acreţie reprezintă o sursă puternică de radiaţii x, radiaţie ce poate fi detectaă de aparatură. Prin această radiaţie şi prin efectele gravitaţionale pot fi localizate găurile negre, chiar dacă din interiorul lor nu poate scăpa nimic.
Aberant!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Ce cantitate de materie stelară poate "înghiţi" o "gaură neagră"???Care este cea mai mică dar cea mai mare "gaură neagră" care poate exista în Univers??? Idea Idea Idea Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Mar Apr 26, 2016 5:22 pm

Dacă îmi spui ce ţi se pare aberant la explicaţiile mele, poate că-ţi voi răspunde şi eu la ultima întrebare.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Mar Apr 26, 2016 6:35 pm

Este aberant ca o gaură neagră să "înghită" atâtea stele dar să nu poată să facă un "big-bang" din care să rezulte alte stele.... Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Mar Apr 26, 2016 7:12 pm

Ah, la asta te refereai?
Ei bine, poate să "înghită" oricât de multă materie, teoria nu prezintă o limită superioară a dimensiunilor găurilor negre.
Cea mai masivă descoperită are diametrul orizontului de eveniment de câteva zeci de ori mai mare decât distanţa Soare-Pluto (de aproximativ 47 de ori) şi o masă de 40 de miliarde de mase solare! Cele mai mici sunt de dimensiuni stelare, adică cele rezultate în urma colapsului gravitaţional al unor stele de cca 3 mase solare. Cu asta ţi-am răspuns şi la întrebare.
Mai departe, precizez că diametrul orizontului de eveniment al unei găuri negre creşte proporţional cu masa ei: înghite materie - creşte masa - creşte şi diametrul orizontului de eveniment.

Acum, despre "bang-ul" găurilor negre, Nikodem Poplawski are o teorie în acest sens (eu i-aş spune ipoteză, din moment ce nu poate fi momentan confirmată experimental), prin care afirmă că găurile negre sunt originile altor universuri, izolate cauzal de al nostru. Desigur, afirmaţiile lui nu contrazic cu nimic modelele teoretice ale găurilor negre şi chiar universul nostru întruneşte condiţiile de gaură neagră (prin cantitatea de materie şi energie conţinută).
Cum ar veni, după Poplawski, universul este o gaură neagră "inversă", sau o "gaură albă", în care energia (materia) se îndepărtează (în timp) de singularitatea iniţială, spre deosebire de gaura neagră, în care materia se îndreaptă întotdeauna către singularitate.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Mier Apr 27, 2016 3:27 pm

Teoria găurilor negre este absurdă doarece vine din bezna minţii unor lunatici.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Mier Apr 27, 2016 8:08 pm

Până să faci astfel de afirmaţii citeşte mai întâi istoricul teoriilor ce stau la baza găurilor negre, cât şi dovezile observaţionale.
Tot ce ţi-am spus până acum nu sunt concepţii personale, ci date ştiinţifice. Poţi verifica.

Şi mai ştiu că atunci când cineva pune o întrebare pe un forum o face pentru a-şi clarifica nişte noţiuni, nu de dragul de a contrazice, fără argumente, pe cei ce au bunăvoinţa să-i răspundă.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Dacu Sam Apr 30, 2016 7:24 am

Toţi cei care suţin teoria găurilor negre sunt adepţii absurdului.... Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Rami Sam Apr 30, 2016 11:59 am

Bine, am luat act de părerea ta. Putem închide subiectul.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Întrebări despre găuri negre Empty Re: Întrebări despre găuri negre

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum