Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic

2 participanți

In jos

Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic Empty Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic

Mesaj Scris de Rami Sam Dec 07, 2013 4:51 pm

Presupunem că avem un sistem format din două particule entanglate cuantic.
Ce valoare (expresie) ar putea avea Hamiltonianul unui asemenea sistem, din moment ce afectarea stării cuantice a unei particule induce instantaneu schimbarea stării celei de a doua? Mai poate descrie Hamiltonianul, în acest caz, evoluţia în timp a sistemului, sau nu?
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic Empty Re: Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic

Mesaj Scris de Rami Dum Dec 08, 2013 10:05 am

M-am mai gândit şi am impresia că nu are nicio legătură faptul că particulele sunt sau nu entanglate, cu exprimarea Hamiltonianului. Pur şi simplu viteza de transmitere a informaţiei între cele 2 particule nu are relevană pentru evoluţia în timp a sistemului.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic Empty Re: Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic

Mesaj Scris de Kenose Dum Dec 08, 2013 12:06 pm

Nu e chiar asa. Pentru un sistem in care numarul de particule se conserva, cum e cazul care te intereseaza, operatorul o sa fie independent de timp, dar corelatia cuantica si indiscernabilitatea particulelor sunt incluse in structura sa. Incerc sa revin cu informatii mai amanuntite cat de curand.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic Empty Re: Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic

Mesaj Scris de Rami Joi Dec 26, 2013 8:07 am

Într-un articol din Wiredscience am întâlnit promovată ideea prin care 2 particule entanglate ar putea fi legate printr-o "gaură de vierme".
Ce expresie ar putea avea operatorul care descrie energia totală a sistemului în acest caz?
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic Empty Re: Hamiltonianul a două particule entanglate cuantic

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum