Întrebare

2 participanți

In jos

Întrebare Empty Întrebare

Mesaj Scris de FGGH Dum Dec 29, 2013 5:57 pm

Am onoarea să vă salut! numele meu este Victor, am 19 ani, cls 12-a lic de informatică Tiberiu Popoviciu(mate-info) din Cluj.Acum ceva vreme mi'am dat seama de pasiunea mea pentru știință, mai exact domeniul meu preferat Cosmologia.Aș dori dacă aveți timp să'mi spuneți niște universități bune la care m'aș putea duce, de asemenea niște detalii referitor la acestea.
Totodată aș fi bucuros dacă mi'ați da niște sugestii cu privire la ce cunoștiințe ar trebui să am pentru acest domeniu, și recomandarea unor cărți.
                                                                                                                               VĂ MULȚUMESC!

FGGH
Vizitator


Sus In jos

Întrebare Empty Re: Întrebare

Mesaj Scris de Administrator Dum Dec 29, 2013 6:33 pm

Bine ai venit, Victor!
Despre universităţi te-aş putea sfătui să aplici la cele din străinătate, în România neexistând specialitatea de cosmologie, din câte ştiu eu. Există doar un master în astrofizică la Universitatea din Timişoara.
Singura soluţie ar fi ca să urmezi fizica în ţară, urmând să-ţi definitivezi studiile în străinătate.
Dar mai bine, crează-ţi cont pe forum şi ia legătura prin mesaj privat cu colegul nostru Adrian Buzatu, care este doctor în fizica particulelor la University of Glasgow. Sunt convins că te-ar putea ajuta cu un sfat pertinent, referitor la studiile din străinătate.

A, despre cărţi: poţi începe prin a căuta pe internet "Gravity: An Introduction to Einstein's General Relativity-James Hartle". Este în limba engleză, dar sunt explicate foarte pe înţeles noţiuni de relativitate generalizată.

Administrator
Administrator
Administrator

Mesaje : 51
Puncte : 244
Data de inscriere : 30/09/2012

https://cunoastere.forumgratuit.ro/portal

Sus In jos

Întrebare Empty Re: Întrebare

Mesaj Scris de Administrator Dum Dec 29, 2013 6:50 pm

Şi tocmai mi-am adus aminte: poţi umări cursurile lui Leonard Susskind, The Theoretical Minimum. Sunt câteva şi trebuie să ai răbdare, deoarece durează fiecare peste o oră, dar sunt foarte instructive.
Desigur, tot în limba engleză.  Wink

Administrator
Administrator
Administrator

Mesaje : 51
Puncte : 244
Data de inscriere : 30/09/2012

https://cunoastere.forumgratuit.ro/portal

Sus In jos

Întrebare Empty Re: Întrebare

Mesaj Scris de meteor Dum Dec 29, 2013 9:10 pm

FGGH a scris:Am onoarea să vă salut! numele meu este Victor, am 19 ani, cls 12-a lic de informatică Tiberiu Popoviciu(mate-info) din Cluj.Acum ceva vreme mi'am dat seama de pasiunea mea pentru știință, mai exact domeniul meu preferat Cosmologia.Aș dori dacă aveți timp să'mi spuneți niște universități bune la care m'aș putea duce, de asemenea niște detalii referitor la acestea.
Totodată aș fi bucuros dacă mi'ați da niște sugestii cu privire la ce cunoștiințe ar trebui să am pentru acest domeniu, și recomandarea unor cărți.
                                                                                                                               VĂ MULȚUMESC!
O sa ma dau si eu cu parerea, mai degraba pe linga subiect, dar cred caci important inainte de a se dezbate.

Intii de toate e bine ca iti alegi directia in care iti place cutarele domeniu, insa nu permament tinerii reusesc sa capete un rezultat pozitiv din aceasta.

Ar trebuia bine sa ghindesti (trebuia pina acum, sa se implice inclusiv si parintii)  ce vei lucra DUPA ce obtii studiile, ce salariu aproximativ, unde vei lucra, are perspectiva pe viitor sau nu, chit sunt de complicate studiile (adica daca vei fi capabil sa le duci), etc. 
Is o multime de puncte care acum ca tinar ti se par nimicuri, insa mai apar pe parcurs inca o multime, iar viata te poate ingloda pina la finis.

Ca sa incepi acum in clasa a 12-a sa studiezi astrofizica mai aprofundat, timp de jumatate de an (daca esti slabut pregatit la fizica, presupun caci stai bine la matematica ceea ce ar fi un mare avantaj ) e cam greu.

Iti mai repet o data, ghindestete mai riguros (mai bine) in cazul in care daca vei intra la o universitate prestigioasa :
- Daca ai sa o poti finisa  (cu note bune).
- Ce si unde vei lucra dupa ce finisezi.

meteor
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 61
Puncte : 98
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Întrebare Empty Re: Întrebare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum