Demontarea Daciei Metaistorice

4 participanți

In jos

Demontarea Daciei Metaistorice Empty Demontarea Daciei Metaistorice

Mesaj Scris de Kenose Joi Ian 09, 2014 8:39 pm

Deși subiectul nu este de interes major pentru acest forum, consider că este de datoria noastră sa susțiem cunoașterea autentică, gândirea rațională, și nu în ultimul rând, să sprijim specialiștii care își găsesc suficient timp pentru a demonta bubuielile păcălicilor din ce în ce mai prezenți în societatea noastră. Nu uitați de avertismentul lui Francisco de Goya...

Pe blogul lui Dan Alexe, jurnalist cu pregătire în lingvistică, am găsit acest articol, în care autorul parcurge lunga listă de minciuni și aberații referitoare la istoria dacilor, expuse într-un pseudodocumentar pe care nici măcar nu o să-l pomenesc aici.

Dacă mai găsim astfel de articole interesante, poate facem un topic general în această secțiune în care să fie indexate.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Demontarea Daciei Metaistorice Empty Re: Demontarea Daciei Metaistorice

Mesaj Scris de Administrator Vin Ian 10, 2014 9:30 am

Kenose a scris:Dacă mai găsim astfel de articole interesante, poate facem un topic general în această secțiune în care să fie indexate.
Am luat act şi am creat un topic dedicat unor asemenea subiecte.

Administrator
Administrator
Administrator

Mesaje : 51
Puncte : 244
Data de inscriere : 30/09/2012

https://cunoastere.forumgratuit.ro/portal

Sus In jos

Demontarea Daciei Metaistorice Empty Re: Demontarea Daciei Metaistorice

Mesaj Scris de AdrianBuzatu Sam Ian 11, 2014 10:03 pm

Am aflat de aici de articol si l-am citit. Mi-a placut mult!

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 52
Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Demontarea Daciei Metaistorice Empty Re: Demontarea Daciei Metaistorice

Mesaj Scris de Rami Joi Oct 30, 2014 5:15 pm

Mai nou, candidatul la preşedinţie  affraid  Gheorghe Funar  afirmă că "Deutschland inseamna Tara Dacilor", citat de HotNews şi de RFI.  

El mai spune că:
Toate popoarele de pe planeta au ca stramosi geto-dacii. Acum o mie de ani, denumirea Suediei si a Danemarcei de astazi in istoria lor scrie ca se chemau Dacia! Denumirea Germaniei de astazi, aflati ce inseamna Deutschland. Eu stiu ca inseamna Tara Dacilor. Geto-dacii erau extraordinar de avansati in toate domeniile. Aveau si aparate de zbor, au facut harti de deplasare pe planeta la care cei de la NASA se uita si astazi si spun ca nu le pot face la nivelul geto-dacilor.
Noi, romanii, nu stim ca in Romania avem o multime de piramide, iar dupa modelul piramidelor din Romania, stramosii nostri geto-daci au construit piramidele din Egipt".
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Demontarea Daciei Metaistorice Empty Re: Demontarea Daciei Metaistorice

Mesaj Scris de Kenose Joi Oct 30, 2014 5:51 pm

Stiam ca e pe ulei tipul, dar n-am realizat pana acum dimensiunea dezastrului din mintea lui.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Demontarea Daciei Metaistorice Empty Re: Demontarea Daciei Metaistorice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum