Ce va fi ?!

2 participanți

In jos

Ce va fi ?! Empty Ce va fi ?!

Mesaj Scris de meteor Joi Mai 22, 2014 11:35 pm

As vrea ca aici sa se discute anumite intrbari despre ce , cum , in ce mod va evolua (pina chind), un anumit sector .

In genere eu cred caci ghicitul nu poate fi niciodata veridic, din cauza ca odata ce determini ce va fi, tu in acest prezent poti face ca sa modifici ce va fi. Daca insa modifici "ce a fi", aceata deja contrazice faptul ca predictia a fost veridica.


Spre exemplu, hai sa analizam mai atent evenimentele istorice din trecut.
Imi pun intrebarea care oare a fost caza caci s-a impotmolit (practic brusc ) viteza cu  care progresa stiinta in Grecia antica!?
In acest caz, mie imi pare caci de vina a fost (in principal ) aparitia religii crestine. La fel cred caci si a disparrut imperiol roman.


Ce va fi cu omenirea (ca numar,  dupa nivel stiintific, structura fizica, etc.)?! 
Din ce cauza in ultimul timp tot mai mult apar transvestiti, homosexuali, etc. ?! Se spune ca ei apar ca rezultat al greselilor de gene. Dar din ce cauza apar aceste anomalii (erori)?!  
Mie imi pare caci nu se mai repecta vechea lege a naturii: Selectia naturala.
Acum orice prapadit poate sa plece sa dea anumite date ca apoi sa aiba copil. 
Daca numarul celor degradati ar creste, si ar mai continua mai departe sa lase urmasi, atunci ce va fi ?!

Stiinta ce va fi ?! Tot va progresa in continuare?! Pina chind?! Pina la urmatorul BigBang... ?!

In genere, eu personal cred caci, chiar daca omenirea se va ciocni de probleme grave, solutia vesnica ar fi - inteligenta. Spre exemplu o solutie de a scapa de asa numita de mine problema erorilor genetice, ar fi ca omul sa creeze masinile superinteligente. Din punct de vedere fizic omenirea nu va mai fi, insa din punct de vedere logic va fi (asa un talmac- balmac).

meteor
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 61
Puncte : 98
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Ce va fi ?! Empty Re: Ce va fi ?!

Mesaj Scris de Rami Vin Mai 23, 2014 8:14 pm

meteor a scris:Spre exemplu, hai sa analizam mai atent evenimentele istorice din trecut.
Imi pun intrebarea care oare a fost caza caci s-a impotmolit (practic brusc ) viteza cu  care progresa stiinta in Grecia antica!?
In acest caz, mie imi pare caci de vina a fost (in principal ) aparitia religii crestine. La fel cred caci si a disparrut imperiol roman.
Progresul ştiinţei în Grecia antică a fost încetinit odată cu cucerirea ei de către imperiul Roman, apoi oprit definitiv odată cu apriţia şi răspândirea creştinismului. Dar religia creştină e principala vinovată de stagnarea progresului ştiinţific în toată Europa, prin distrugerea de manuscrise ce nu erau în acord cu dogma şi impunerea concepţiilor sale.
În general, progresul ştiinţei este frânat atunci când proştii şi imbecilii ajung la conducere.


meteor a scris:Din ce cauza in ultimul timp tot mai mult apar transvestiti, homosexuali, etc. ?! Se spune ca ei apar ca rezultat al greselilor de gene. Dar din ce cauza apar aceste anomalii (erori)?!  
Mie imi pare caci nu se mai repecta vechea lege a naturii: Selectia naturala.
Acum orice prapadit poate sa plece sa dea anumite date ca apoi sa aiba copil.
Daca numarul celor degradati ar creste, si ar mai continua mai departe sa lase urmasi, atunci ce va fi ?!
Asta îmi pare întrucâtva vina societăţilor dezvoltate, care devin din ce în ce mai permisive cu diverse minorităţi, ajungând până la o discriminare pozitivă. Şi aici putem include tot soiul de asistaţi sociali care trăiesc doar din ajutoarele acordate de către state, fără să fi contribuit niciodată cu nimic; dacă spui ceva contra lor faci discriminare.

meteor a scris:In genere, eu personal cred caci, chiar daca omenirea se va ciocni de probleme grave, solutia vesnica ar fi - inteligenta. Spre exemplu o solutie de a scapa de asa numita de mine problema erorilor genetice, ar fi ca omul sa creeze masinile superinteligente.
Păi da, cam ăsta ar fi următorul pas în evoluţia sistemelor inteligente: capacitatea de autoreplicare şi un mod de gândire similar cu al creierelor biologice, însă cu procese mult mai rapide.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Ce va fi ?! Empty Re: Ce va fi ?!

Mesaj Scris de meteor Sam Mai 24, 2014 10:40 pm

In general cred ca previzionareaa in linii mari ce va fi in viitor (peste 100, 500, 1000, 5000, 10000 , etc. ani) este o intrebare extrem de complicata, eu as spune mai complicata ba ca intrebarea aparitiei vietii pe pamint. Pe majoritatea ii intreseaza cum au aparut, pe mine insa ma intereseaza mai mult cum va continua si sfirsi povestea.

meteor a scris: Din ce cauza in ultimul timp tot mai mult apar transvestiti, homosexuali, etc. ?! Se spune ca ei apar ca rezultat al greselilor de gene. Dar din ce cauza apar aceste anomalii (erori)?!  
Mie imi pare caci nu se mai repecta vechea lege a naturii: Selectia naturala.
Acum orice prapadit poate sa plece sa dea anumite date ca apoi sa aiba copil. 
Rami a scris:Daca numarul celor degradati ar creste, si ar mai continua mai departe sa lase urmasi, atunci ce va fi ?!
Asta îmi pare întrucâtva vina societăţilor dezvoltate, care devin din ce în ce mai permisive cu diverse minorităţi, ajungând până la o discriminare pozitivă. Şi aici putem include tot soiul de asistaţi sociali care trăiesc doar din ajutoarele acordate de către state, fără să fi contribuit niciodată cu nimic; dacă spui ceva contra lor faci discriminare.

Eu am avut in vedere asa doua cazuri:
Azi un barbat sau femeie linistit poate pleca la spital si dona/ inseminta seminta, care duce la formarea copilului (in pintecele femeii).
In trecut nu era asa ceva. In trecut din gloata de barbati, se luau la bataie ( Very Happy  Very Happy ), si doar unul cel mai cel mai puternic si istet raminea si avvea dreptul sa inseminteze gagica.

Azi a dat banul, muerea a luat banul, poarte fatul, dupa ce il naste il da, sau pur si simplu traesc in familie (spre exemplu un bosorog bogat cu o gagica).

Alta problema a soietatii contemporane cred ca e nivelul inalt de prostitutie si aici, Romania si nu numai (cum mie imi pare) atinge cote inspaimintatoare.
Dar, daca familia ( nucleul) nu este, atunci nimic nu mai este.

Pe viitor (majoritatea) urmasii vor avea parinti isteti, insa fizic nedezvoltati bine.
Din cauza ca inteligenta e cea mai puternica arma, nu muschii si nu altceva.

Daca tot asa va continua, si nu se va rezolva problema degradarii fizice, dar se va progresa in stiinta (repet nu mai nu studiind in aceasta directie) atunci in viitor "mintea" omului va fi "incadrata" in robot, insa corpul fizic nu va mai fi. Despre multiplicare si lasarea urmasilor nu stiu, aceasta deja depinde de ce va dori cutarea persoana.


In genere cred caci evolutia stiintifica in particular se va opri odata cu disparitia problemelor mai serioase, ca exemplu cearta intre state[disparitia dusmanilor].
Daca popoarele se vor globaliza (inspre asta se pare ca si se merge), atuni lent lent va incepe degradarea.

E foarte complicat de prezis ce va fi, insa imi pare si foarte interesant.
Eu vad insa una caci numarul celor ce se nasc de la parinti cu probleme de sanatate genetice creste, ei insa in continuare fac si lasa urmasi, ceea ce nu ar trebui[de exemplu nu demult au aratat cum un transvestit a nascut un copil. Bine la prima vedere pare ca totul e ok, pe viitor nu se stie ce va fi insa cu acest urmas. La fel, ia sa tragem o privire la tarile din vestul Europei. Eu nu am nici o ura sau dispret cu aceste persoane, pur si simplu e interesanta problema, si chiar imi pare ca e grava].

meteor
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 61
Puncte : 98
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Ce va fi ?! Empty Re: Ce va fi ?!

Mesaj Scris de meteor Sam Mai 24, 2014 10:52 pm

La fel ma intereseaza asa o previzionare puternica, care ar fi si daca va fi, un nou stop al dezvoltarii stiintei civilizatiei contemporane pe viitor. 
In trecut, istoria ne spune caci practic una din principalele vinovate (pentru Grecia antica) ar fi fost aparitia unei religii (scrisa tare istet si stilcit asa ca a infumurit mintile oamenilor {dupa cumfic din  mie imi pare, pina la incetinirea progresului stiitific din Grecia, acolo era la moda stiinta. Daca nu ar fi fost o mie si ceva de ani de batutul pasului pe loc, cred ca acum totul ar fi aratat altfel}).


Deci care va fi , si daca va fi, urmatorul stop al progresului stiintific ?! Globalizarea ?!

meteor
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 61
Puncte : 98
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Ce va fi ?! Empty Re: Ce va fi ?!

Mesaj Scris de meteor Sam Mai 24, 2014 11:49 pm

Decaderea imperiului roman, la fel se crede ca ar fi o consecinta a raspindirii crestinismului.
Pe de o parte crestinismul a oprit crimile romanilor si imperialismul, pe de alta parte se poate de spus ca a stagnat stiinta pe o perioada buna de timp.

Interesant imi pare aparitia noii civilizatii [care mai este si azi] (da Vinci, Copernic, Galilei, Newton,etc.), ce imi e interesant e ca a aparut din ruinile imperiului roman.
Ce imi pare misterios e faptul ca de ce anume atunci ei au aparut (luminile), ci nu mai tirziu sau mai devreme.

meteor
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 61
Puncte : 98
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Ce va fi ?! Empty Re: Ce va fi ?!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum