Observarea echipamentului uman pe Lună

2 participanți

In jos

Observarea echipamentului uman pe Lună Empty Observarea echipamentului uman pe Lună

Mesaj Scris de Rami Mar Ian 07, 2014 10:30 pm

Referitor la o întrebare adresată de Kenose într-un alt topic:

M-am gândit mai bine la întrebarea ta şi mi-am propus să fac ceva calcule pentru a vedea ce diametru al oglinzii unui telescop ne-ar permite să vedem un obiect de, să zicem 2 metri, pe suprafaţa Lunii.
Există o relaţie pentru puterea de separaţie a unui instrument optic, adică unghiul minim pentru care putem distinge două obiecte apropiate. Forma ei utilă calculelor noastre este:

Observarea echipamentului uman pe Lună Mimetex

unde Observarea echipamentului uman pe Lună Mimetexeste exprimat în secunde de arc, iar Observarea echipamentului uman pe Lună Mimetexeste diametrul lentilei obiectiv (sau al oglinzii) exprimat în centimetri.

Pentru un obiect cu dimensiunea de 2 metri, cum am zis la început, situat pe suprafaţa Lunii la o distanţă de 384 400 000 metri, unghiul Observarea echipamentului uman pe Lună Mimetex
Pentru comparaţie, rezoluţia unghiulară a telescopului Hubble (puterea de separaţie) este de doar 0,05 arcsecunde.

De aici deducem diametrul Observarea echipamentului uman pe Lună Mimetex.cgi?{D_{cm}=\frac{12''}{0,0007154''}=16

Iată deci că nici măcar cele mai puternice telescoape terestre nu au o putere de separaţie capabilă să distingă un obiect de 2m pe suprafaţa Lunii, cea mai mică oglindă aptă de acest lucru trebuind să aibă un diametru de cel puţin 168m.  Exclamation


Ultima editare efectuata de catre Rami in Mar Ian 07, 2014 10:58 pm, editata de 1 ori
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Observarea echipamentului uman pe Lună Empty Re: Observarea echipamentului uman pe Lună

Mesaj Scris de Kenose Mar Ian 07, 2014 10:55 pm

Ei, multumesc de socoteala.  Smile 

Da, nici nu cred ca e realizabila o oglinda atat de mare.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Observarea echipamentului uman pe Lună Empty Re: Observarea echipamentului uman pe Lună

Mesaj Scris de Rami Mar Ian 07, 2014 10:59 pm

Da, măcar aşa, de curiozitate. Tocmai am căutat date despre puterea de separaţie a telescopului Hubble şi am completat.

Kenose a scris:Da, nici nu cred ca e realizabila o oglinda atat de mare.
Probabil doar prin însumarea imaginilor de la mai multe oglinzi de dimensiuni mai mici.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Observarea echipamentului uman pe Lună Empty Re: Observarea echipamentului uman pe Lună

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum