"On the origin of inertia"

3 participanți

In jos

"On the origin of inertia" Empty "On the origin of inertia"

Mesaj Scris de Dacu Joi Mai 26, 2016 7:14 am

Rami a scris:Am găsit ceva mai vechi, dar e un punct de vedere: lucrarea lui Dennis W. Sciama, "On the origin of inertia".
E în engleză, dar te descurci.
Eu nu mă descurc în engleză...Dacă ar putea fi transformat articolul acela în document "word" atunci aș folosi un translator....Am încercat un convertor din "pdf" în "word" dar nu merge...Ce fel de document este articolul "On the origin of inertia"? Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

"On the origin of inertia" Empty Re: "On the origin of inertia"

Mesaj Scris de Rami Joi Mai 26, 2016 8:32 pm

Dacu a scris:Eu nu mă descurc în engleză...
Nasol!
Ce fel de document este articolul "On the origin of inertia"?
Lucrarea lui Sciama reprezintă o interpretare mai veche (publicată în 1952) a naturii inerţiei pe baza principiului lui Mach.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

"On the origin of inertia" Empty Re: "On the origin of inertia"

Mesaj Scris de Dacu Vin Mai 27, 2016 6:43 am

Rami a scris:
Dacu a scris:Eu nu mă descurc în engleză...
Nasol!
Ce fel de document este articolul "On the origin of inertia"?
Lucrarea lui Sciama reprezintă o interpretare mai veche (publicată în 1952) a naturii inerţiei pe baza principiului lui Mach.
La facultate eu am învățat doar două semestre saptămânal limba engleză în domeniul tehnic respectiv iar la școala primară eu am învățat limba română și limba rusă iar la liceu ,limba română,limba franceză,limba rusă și limba latină.
Trebuie să pun mâna pe carte că nu urzică adică pe "Învățați limba engleză fără profesor.". Very Happy
Dacă tot ești expert în limba engleză atunci spune tu te rog care-i cauza sau care-i natura inerției corpurilor descris în "On the origin of inertia"? Idea

Dacu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 91
Puncte : 123
Data de inscriere : 29/10/2013

Sus In jos

"On the origin of inertia" Empty Re: "On the origin of inertia"

Mesaj Scris de Rami Vin Mai 27, 2016 3:50 pm

Pentru a explica pe înţeles ar trebui să-i fac o recenzie întregii lucrări şi chiar nu am timp acum.

Oricum, corpurile au inerţie pentru că au masă, cum bine ai punctat şi tu.
Teoria actuală ne spune cum ia naştere masa particulelor din care sunt alcătuite corpurile, şi anume prin interacţia cu câmpul Higgs. Cu cât interacţia e mai puternică, cu atât particulele capătă o masă mai mare, deci şi inerţia lor va fi mai mare.
"On the origin of inertia" este o interpretare a naturii inerţiei, conform principiului lui Mach. Poţi căuta pe Google despre asta, dacă îţi este mai uşor.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

"On the origin of inertia" Empty Re: "On the origin of inertia"

Mesaj Scris de HarapAlb Dum Mai 29, 2016 1:53 am

"Principiul lui Mach" presupune ca legile si constantele fizicii intr-o anumita zona din Univers este data de suma influentelor tuturor celorlalte corpuri din Univers.
Principiul asta e mai mult o idee filosofica, gasesti aici o discutie mai pe larg plus ceva referinte daca esti dorninc de studiu:
http://forum.softpedia.com/topic/1008628-se-invarte-pamantul/page__st__36

HarapAlb
User
User

Mesaje : 13
Puncte : 13
Data de inscriere : 28/02/2014

Sus In jos

"On the origin of inertia" Empty Re: "On the origin of inertia"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum