Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

3 participanți

In jos

Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta Empty Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

Mesaj Scris de AdrianBuzatu Mar Ian 28, 2014 5:46 pm

SoftwareCarpentry este o organizatie non-profit care preda conceptele eficiente de programare pentru oamenii de stiinta. In ziua de astazi, analiza de date se face cu ajutorul calculatoarelor. Oamenii de stiinta trebuie sa programeze eficient pentru ca rezultatele stiintifice sa fie reproductibile, ceea ce este un principiu de baza in metoda stiintifica, dar care cere ca si rularea codului sa fie reproductibila.

Eu am asistat in decembrie la Glasgow ca si ajutator la un astfel de tutorial.

In prezent urmaresc cursurile lor online, in format video, scurte si eficiente. O data ca sa programez eu mai bine, apoi ca sa predau sau sa recomand la studentii mei de la proiecte de cercetare. 

Am urmarit deja cursul despre shell in Unix si mi-am luat notite pe calculator, ca sa gasesc usor exemplele cand voi programa pe viitor.

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 52
Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta Empty Re: Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

Mesaj Scris de Rami Mar Ian 28, 2014 8:13 pm

M-am uitat puţin pe primele prezentări despre shell in Unix şi mi-am adus aminte de vremurile când învăţam MS-DOS.  Smile
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta Empty Re: Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

Mesaj Scris de AdrianBuzatu Mar Ian 28, 2014 11:12 pm

Dragut Smile

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 52
Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta Empty Re: Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

Mesaj Scris de Kenose Mar Ian 28, 2014 11:17 pm

"Dragut" voiam sa spun si eu  Smile . Eu am invatat programare in Linux din mers. De cand cu Internetul, am constatat ca aceleasi probleme pe care le am eu le-au mai avut o gramada de indivizi pe planeta, si solutiile au fost gasite. Stiu ceva shell scripting la nivel elementar, dar am constatat ca de regula e mai eficient sa-mi rulez programele si procedurile de "organizare" separat, manual. De fiecare data cand am pierdut vremea cu un script complicat care sa automatizeze treaba, am constatat ca aveam o greseala undeva ascunsa bine in programe sau proceduri, si murea tot.  Smile

Sper sa mai invat lucruri utile din prezentarile astea.
Kenose
Kenose
Moderator global
Moderator global

Mesaje : 305
Puncte : 542
Data de inscriere : 30/11/2012

Sus In jos

Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta Empty Re: Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

Mesaj Scris de AdrianBuzatu Mier Ian 29, 2014 3:09 pm

Si eu inca le urmez si tot invat din ele. Ma bucur sa vad un interes si aici.

AdrianBuzatu
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 52
Puncte : 166
Data de inscriere : 29/12/2013

Sus In jos

Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta Empty Re: Software Carpentry: programare pentru oameni de stiinta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum