Masă inerțială

3 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Masă inerțială - Pagina 2 Empty Masă inerțială

Mesaj Scris de 81MCN Sam Feb 15, 2014 7:11 pm

Rezumarea primului mesaj :

La sugestia unui vechi prieten, propun să analizăm în acest subiect noțiunea de masă inerțială.

Energia cinetică a unui corp generează deplasarea sa, sau deplasarea corpului îi generează o energie cinetică ?
Energia cinetică a unui corp este consumată de însăși deplasarea sa, sau de ceea ce tinde să-l frâneze sau să-i schimbe direcția de deplasare ?

Sper ca prin discuțiile ulterioare să mă conving eu personal mai întâi de un principiu propriu conform căruia masa unui corp este un efect și nu o proprietate intrinsecă.
Dacă masa este un efect, atunci vom putea vorbi în continuare și de masă inerțială.


81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos


Masă inerțială - Pagina 2 Empty Re: Masă inerțială

Mesaj Scris de Rami Mier Feb 19, 2014 5:56 pm

Ciudat, eu acum le văd!  Exclamation
În cazul al trei-lea, atât cântarul cât şi corpul se deplasează în aceeaşi direcţie cu aceeaşi acceleraţie. Deci corpul nu mai apasă pe cântar cu nicio forţă, rezultă că nu mai poţi măsura nicio acceleraţie ca să determini masa corpului.
Masa este o proprietate a corpului, aşa cum am mai spus. Ea poate fi măsurată prin efectele pe care le produce, respectiv acceleraţia căpătată de corp în urma acţiunii unei forţe.
Rami
Rami
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 498
Puncte : 648
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Masă inerțială - Pagina 2 Empty Re: Masă inerțială

Mesaj Scris de 81MCN Mier Feb 19, 2014 6:01 pm

Rami,
scuze pentru bruiaj.
Pentru că nici eu nu știu dacă am dreptate,
în niciun caz nu doresc să contrazic legi fizice verificate și solid fundamentate.
Rog a nu se considera intervențiile mele trolling.
A fost doar o încercare, nereușită, de a mă convinge în ce măsură mă înșel sau am dreptate.

81MCN
Experienced User
Experienced User

Mesaje : 279
Puncte : 293
Data de inscriere : 29/11/2013

Sus In jos

Masă inerțială - Pagina 2 Empty Re: Masă inerțială

Mesaj Scris de Orakle Vin Feb 21, 2014 11:23 am

81MCN
Nu ester nici un bruiaj este o dezbatere.
Atata timp cat se aduc argumente pro si contra unei idei nu poate fi considerata bruiaj sau trolling.
Bruiaj ar fi daca postarile s-ar transforma in monolog si s-ar continua asa la nesfarsit fara a lua in calcul postarile celorlalti.

Orakle
Advanced User
Advanced User

Mesaje : 174
Puncte : 180
Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Masă inerțială - Pagina 2 Empty Re: Masă inerțială

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum